Český statistický úřad: Očekává se dobrá úroda obilovin i řepky

11.08.2022 16:55 | Tisková zpráva

Na základě druhého letošního odhadu sklizně k 15. červenci se očekává úroda základních obilovin 7 403 tis. tun a řepky 1 073 tis. tun. V meziročním srovnání je předpokládaná sklizeň základních obilovin o 178 tis. tun vyšší (+2,5 %), řepky se sklidí o 48 tis. tun více (+4,7 %). Odhadovaná sklizeň máku 20 tis. tun je meziročně o třetinu nižší (-32,9 %).

Český statistický úřad: Očekává se dobrá úroda obilovin i řepky
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

„Zemědělci jsou ve svých odhadech úrody optimističtější než před měsícem, přispělo k tomu příznivé počasí a rychlý postup žní. Podle druhého odhadu by se mohlo sklidit 7,4 milionu tun základních obilovin, to je o 431 tisíc tun více ve srovnání s pětiletým průměrem,“ uvedla Renata Vodičková, vedoucí oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ.

Odhadovaná úroda základních obilovin (bez kukuřice na zrno) 7 403 tis. tun je meziročně o 178 tis. tun vyšší (+2,5 %) a převyšuje také průměr sklizní za posledních pět let (+6,2 %).

tabulka

Pšenice ozimé se sklidí 4 822 tis. tun, o 232 tis. tun více než v loňském roce (+5,1 %), ječmene jarního 1 098 tis. tun (+0,1 %), ječmene ozimého 728 tis. tun (+11,8 %), pšenice jarní 253 tis. tun (-31,8 %), tritikale 210 tis. tun (+8,5 %), ovsa 166 tis. tun (-14,6 %) a žita 125 tis. tun (-0,9 %).

Předpokládaná úroda řepky 1 073 tis. tun je meziročně o 48 tis. tun vyšší (+4,7 %). V porovnání s průměrem sklizní za posledních pět let je ale odhadovaná sklizeň řepky o 10,3 % nižší.

tabulka

Máku se letos sklidí 20 tis. tun, o 32,9 % méně než vloni a o 13,9 % méně ve srovnání s pětiletým průměrem. „Zatímco v loňském roce se sklidilo 30 tisíc tun máku a úroda byla nejvyšší za posledních dvanáct let, letos bude kvůli výraznému poklesu osevních ploch jeho sklizeň o třetinu nižší,“ upřesnila Dagmar Lhotská z oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ.

Detailnější informace o odhadech sklizní zemědělských plodin naleznete v doplňující informaci k RI Odhady sklizně - červenec ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Andrej Babiš byl položen dotaz

VY

Je dobré, že jste si uvědomil, že nemáte na to, být prezident, ale prý zas chcete být premiér. A co takhle skončit? Proč nechcete z politiky odejít, byť jak sám říkáte, Vaše žena a rodina by to ocenili? A určitě ne jen oni.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa železnic: Památkově chráněné letní čekárně v Roztokách se vrátila původní podoba

14:59 Správa železnic: Památkově chráněné letní čekárně v Roztokách se vrátila původní podoba

Správa železnic dokončila rekonstrukční práce ve stanici Roztoky u Prahy. Zatímco kolejiště disponuj…