Český statistický úřad: Pokles tržeb v maloobchodě

11.07.2022 18:18 | Tisková zpráva

Meziročně se tržby v maloobchodě v květnu snížily reálně o 6,9 %, meziměsíčně klesly o 2,3 %.

Český statistický úřad: Pokles tržeb v maloobchodě
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel1) snížily v květnu reálně o 2,3 %, přičemž za potraviny klesly o 3,0 % a za nepotravinářské zboží o 2,5 %, naopak za pohonné hmoty vzrostly o 1,1 %.

Meziročně se maloobchodní tržby snížily reálně o 6,9 %, v tom za nepotravinářské zboží klesly o 7,6 %, za potraviny o 6,3 % a za pohonné hmoty o 5,2 %.

„Maloobchodní tržby se v květnu meziročně snížily ve všech sortimentních skupinách prodejen, kromě farmaceutického, zdravotnického a drogistického zboží. Meziroční srovnání ovlivnila i vyšší srovnávací základna, kdy vloni v květnu po uvolnění pandemických opatření tržby některých sortimentů nepotravinářského zboží výrazně rostly. Pátý měsíc v řadě klesly tržby internetovým obchodům, avšak oproti předpandemickému roku 2019 byly o více než třetinu vyšší,“ říká Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb.

Tržby ve specializovaných prodejnách s oděvy a obuví klesly o 15,3 %, s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 14,8 %, s počítačovým a komunikačním zařízením o 9,8 % a s výrobky pro domácnost o 9,0 %. Naopak růst tržeb zaznamenaly prodejny s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím o 5,5 % a s kosmetickými a toaletními výrobky o 4,4 %. Nižší tržby vykázaly jak nespecializované prodejny s převahou potravin (o 6,4 %), tak i specializované prodejny potravin (o 3,2 %). Internetovým a zásilkovým obchodům2) tržby klesly o 10,1 %.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel3) vzrostly reálně meziměsíčně o 1,4 % a meziročně se snížily o 8,1 %. Tržby se snížily jak za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů), tak za opravy.

Mezinárodní srovnání vývoje maloobchodních tržeb v zemích EU je k dispozici ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Andrej Babiš byl položen dotaz

VY

Je dobré, že jste si uvědomil, že nemáte na to, být prezident, ale prý zas chcete být premiér. A co takhle skončit? Proč nechcete z politiky odejít, byť jak sám říkáte, Vaše žena a rodina by to ocenili? A určitě ne jen oni.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Zlín: První přirozený odchov kotingy v Evropě

7:29 Zoo Zlín: První přirozený odchov kotingy v Evropě

Představujeme výjimečné chovatelské úspěchy - první přirozený odchov jihoamerického pěvce kotingy tř…