Český statistický úřad: Pokles výroby masa v prvním čtvrtletí pokračoval

14.05.2023 22:08 | Tisková zpráva

V 1. čtvrtletí došlo k dalšímu snížení výroby masa, meziročně o 2,8 %. K největšímu poklesu došlo u vepřového (-4,9 %), drůbežího se vyrobilo méně o 1,4 %. Výroba hovězího se téměř nezměnila (+0,1 %). Ceny zemědělských výrobců jatečných zvířat meziročně rostly, tempo jejich růstu však zpomalilo.

Český statistický úřad: Pokles výroby masa v prvním čtvrtletí pokračoval
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

„Výroba masa od začátku roku 2022 stále klesá. V 1. čtvrtletí letošního roku nejvíce poklesla výroba vepřového masa mimo jiné i v důsledku nižších stavů prasat ve výkrmu na počátku čtvrtletí,“ uvedl Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

tabulka

Výroba masa a nákup mléka

V 1. čtvrtletí se vyrobilo 17 446 tun hovězího masa, meziročně téměř beze změny (+0,1 %). Bylo poraženo celkem 56,2 tis. ks skotu, tj o 0,3 % více. Porážky býků se však snížily o 3,4 %, na rozdíl od porážek krav, které se zvedly o 2,9 %. Vepřového masa se vyrobilo 50 138 tun (-4,9 %). Porážky prasat se meziročně snížily na 541,2 tis. ks (-3,2 %), snížila se také průměrná porážková hmotnost prasat, a to o 2,5 kg. Drůbežího masa bylo vyrobeno 40 931 tun (-1,4 %). Od tuzemských producentů bylo v 1. čtvrtletí nakoupeno 781 658 tis. litrů mléka (+1,4 %).

graf

Ceny zemědělských výrobců

Ceny zemědělských výrobců jatečného skotu byly meziročně vyšší o 16,2 %. Chovatelé dostali v průměru 58,14 Kč/kg v živém nebo 105,82 Kč/kg v jatečné hmotnosti, tj o 0,52 Kč více než v předcházejícím čtvrtletí.

Ceny jatečných prasat se vzhledem k velmi nízké srovnávací základně meziročně zvedly o 51,3 %. Průměrná cena dosáhla 38,70 Kč za kg živé hmotnosti nebo 50,31 Kč za kg jatečné hmotnosti, tj. o 1,32 Kč za kg v mase více než ve 4. čtvrtletí loňského roku.

Také ceny jatečných kuřat se meziročně navýšily (+29,3 %). Výrobci prodávali jatečná kuřata I. třídy jakosti v průměru za 30,60 Kč za kg v živém, což je o 0,43 Kč než v posledním čtvrtletí 2022.

graf

Ceny zemědělských výrobců mléka se meziročně zvedly o 31,6 %. Průměrná cena litru mléka jakostní třídy Q dosáhla 13,17 Kč, tj. o 0,53 Kč/litr více než ve čtvrtletí předcházejícím.

„Tempo růstu cen zemědělských výrobců jatečných zvířat a mléka postupně zpomaluje. V porovnání s předcházejícím čtvrtletím se průměrné ceny mléka, jatečných prasat a kuřat navýšily už jen mírně. Ceny jatečných býků byly vyšší dokonce jen nepatrně,“ okomentovala cenový vývoj Markéta Fiedlerová z oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ.

graf

Detailnější informace o výrobě masa v 1. čtvrtletí 2023 naleznete v doplňující informaci k RI Živočišná výroba ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Párování.

Probíhá párování koalice a opozice? Pokud ano, nejsou potom "obstrukce" jen divadlem pro voliče a opozice to koalici hodně usnadňuje?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo zdravotnictví: Výrazný nárůst jistoty pro všechny lékaře

16:13 Ministerstvo zdravotnictví: Výrazný nárůst jistoty pro všechny lékaře

Ssignatářům Dohody a členům pracovní skupiny, kterou vytvořilo Ministerstvo zdravotnictví za účelem …