Český statistický úřad: Pozemní stavby tahounem růstu produkce

12.03.2023 7:29 | Tisková zpráva

Stavební produkce v lednu reálně meziročně vzrostla o 5,4 %. Meziměsíčně byla vyšší o 5,1 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 7,4 % stavebních povolení méně a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 35,8 %. Meziročně bylo zahájeno o 8,8 % bytů méně. Dokončeno bylo o 15,4 % bytů méně.

Český statistický úřad: Pozemní stavby tahounem růstu produkce
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Stavební produkce byla reálně meziměsíčně vyšší o 5,1 %. „V lednu umožnily příznivé klimatické podmínky stavbařům provádět veškeré stavební práce bez omezení a produkce meziročně vzrostla o 5,4 %. Tahounem růstu byly pozemní stavby, které zaznamenaly meziroční růst o 7,9 %. Produkce inženýrského stavitelství meziročně klesla o 4,2 %,“ říká Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.

Stavební úřady vydaly 6 241 stavebních povolení, meziročně o 7,4 % méně. Orientační hodnota povolených staveb dosáhla 45,6 mld. Kč a meziročně vzrostla o 35,8 %. „Lednový růst orientační hodnoty byl ovlivněn povolením významných staveb dopravní infrastruktury a také nebytových budov. Po jejich modelovém vyloučení a zohlednění cenového vývoje se v orientační hodnotě dostaneme na úroveň ledna 2022,“ vysvětluje Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

Počet zahájených bytů meziročně klesl o 8,8 % a dosáhl hodnoty 2 687 bytů. Počet dokončených bytů meziročně klesl o 15,4 % a činil 2 981 bytů.

Stavební firmy i nadále trápí nedostatek zaměstnanců. Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se meziročně snížil o 0,9 %. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 14,9 %.

Stavební produkce podle údajů Eurostatu v prosinci 2022 v EU27 meziročně klesla o 0,4 %. Pozemní stavitelství se snížilo o 0,9 % a inženýrské stavitelství se zvýšilo o 0,6 %. Údaje za leden 2023 Eurostat zveřejní podle předběžného harmonogramu dne 21. 3. 2023.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

školní docházka

K čemu by pomohlo, kdyby byla povinná školní docházka do 18? Tak by šli dotyční na sociálku o 3 roky později a mezitím by jen zabírali místa těm, co chtějí studovat. Teď se víc než kd jindy totiž ukazuje, že kapacity škol jsou nedostačující.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo zdravotnictví: Získání jednodušším způsobem další specializaci pro sestry

16:44 Ministerstvo zdravotnictví: Získání jednodušším způsobem další specializaci pro sestry

Ministerstvo zdravotnictví vydalo metodické doporučení pro započítání některých částí dříve absolvov…