Český statistický úřad: Průmysl v červnu meziměsíčně stagnoval

08.08.2022 13:58 | Tisková zpráva

Průmyslová produkce v červnu meziročně reálně vzrostla o 1,7 %. Meziměsíčně byla vyšší o 0,5 %. Hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila o 15,5 %.

Český statistický úřad: Průmysl v červnu meziměsíčně stagnoval
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

„I přes zlepšení situace s dodávkami dílů pro automobily průmyslová produkce v červnu meziměsíčně stagnovala. V řadě odvětví se totiž růst, který jsme zaznamenávali v průběhu minulých měsíců, zastavil,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky.

Průmyslová produkce v červnu 2022 byla reálně meziměsíčně vyšší o 0,5 %. Meziročně vzrostla o 1,7 %. „Zatímco minulý rok v červnu stály průmyslové firmy na počátku čipové krize, letos v červnu se situace v zásobování čipy i kabelovými svazky zlepšila a zejména automobilky doháněly zpomalení produkce z minulých měsíců,“ dodává Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu. Ani toto oživení však nedokázalo výrazněji převážit zpomalení některých odvětví zpracovatelského průmyslu. Výraznější meziroční pokles produkce zaznamenala výroba dřeva a dřevařských výrobků, zejména výroba dýh a desek na bázi dřeva a dále výroba základních kovů, hutnictví a slévárenství, kde se začal projevovat vliv vysoké energetické náročnosti tohoto odvětví a růst cen.

Hodnota nových zakázek v běžných cenách v červnu 2022 ve sledovaných odvětvích meziročně vzrostla o 15,5 %. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně zvýšily o 14,9 %, tuzemské nové zakázky vzrostly o 16,7 %. Hodnota nových zakázek v průmyslových podnicích se v porovnání s minulým rokem zvýšila ve všech sledovaných odvětvích. Meziročně poklesla pouze hodnota nových zakázek ze zahraničí ve třech ze sledovaných odvětví: výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení, výrobě strojů a zařízení a ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství. Výrazný podíl na růstu měla i v případě zakázek výroba motorových vozidel, kde se hodnota nových zakázek meziročně zvýšila o pětinu.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v červnu 2022 meziročně zvýšil o 0,1 %. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců v červnu 2022 meziročně vzrostla o 8,1 %.

Podle údajů zveřejněných Eurostatem průmyslová produkce v květnu 2022 v EU27 meziročně vzrostla o 2,7 %. Největší meziroční růst zaznamenalo Bulharsko (o 20,2 %) a Dánsko (o 17,2 %). Český průmysl vzrostl o 3,3 %. Naopak nejvíce klesl maltský průmysl (o 4,8 %) a lucemburský průmysl (o 2,1 %). Výkon německého průmyslu se snížil o 1,4 %.

Detailnější informace o vývoji průmyslové produkce v 1. pololetí 2022 naleznete v doplňující informaci k RI Průmysl ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Andrej Babiš byl položen dotaz

VY

Je dobré, že jste si uvědomil, že nemáte na to, být prezident, ale prý zas chcete být premiér. A co takhle skončit? Proč nechcete z politiky odejít, byť jak sám říkáte, Vaše žena a rodina by to ocenili? A určitě ne jen oni.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SÚJB: Jódové tablety v současné situaci nepotřebujete

16:24 SÚJB: Jódové tablety v současné situaci nepotřebujete

V návaznosti na opakovaně se objevující články týkající se vybavenosti obyvatel ČR jodovými tabletam…