Český statistický úřad: Průmyslová produkce meziročně klesla

12.03.2020 11:44 | Zprávy

Průmyslová produkce v lednu po očištění o vliv počtu pracovních dnů reálně meziročně klesla o 1,4 %. Po vyloučení sezónních vlivů byla meziměsíčně vyšší o 1,1 %. Hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila o 1,3 %.

Český statistický úřad: Průmyslová produkce meziročně klesla
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

„Celkový mírný pokles průmyslové produkce pokračoval i v lednu s tím, že jednotlivým odvětvím se dařilo různě. Například v dřevozpracujícím průmyslu se projevila zvýšená činnost v souvislosti s kůrovcovou kalamitou. Naopak s problémy se i nadále potýkal kovodělný průmysl,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

tabulka

Průmyslová produkce1 v lednu 2020 byla reálně meziměsíčně vyšší o 1,1 %. Meziročně klesla o 1,4 %. K meziroční změně průmyslové produkce nejvíce přispěla odvětví výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (příspěvek -0,8 procentního bodu, pokles o 5,8 %), výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (příspěvek -0,6 p. b., pokles o 5,5 %) a výroba strojů a zařízení (příspěvek -0,2 p. b., pokles o 3,2 %). Průmyslová produkce vzrostla v odvětvích výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek +0,6 p. b., růst o 3,0 %), výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení (příspěvek +0,2 p. b., růst o 6,9 %) a zpracování dřeva, výroba dřevěných, korkových, proutěných a slaměných výrobků (příspěvek +0,1 p. b., růst o 9,2 %).

tabulka

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách2 v lednu 2020 meziročně vzrostly o 1,1 %. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se snížily v běžných cenách o 0,2 %. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách vzrostly o 2,9 %.

graf

Hodnota nových zakázek2 v lednu 2020 ve sledovaných odvětvích meziročně vzrostla o 1,3 %. Nové zakázky ze zahraničí se snížily o 0,8 %, zatímco tuzemské nové zakázky vzrostly o 6,0 %. K celkovému meziročnímu růstu nových zakázek přispěla nejvíce odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek +3,3 p. b., růst o 8,5 %), výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení (příspěvek +0,6 p. b., růst o 29,5 %) a výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení (příspěvek +0,2 p. b., růst o 2,4 %). Nové zakázky klesly v odvětvích výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (příspěvek -0,8 p. b., pokles o 7,0 %), výroba elektrických zařízení (příspěvek -0,6 p. b., pokles o 6,0 %) a výroba chemických látek a chemických přípravků (příspěvek -0,5 p. b., pokles o 8,2 %).

graf

Průměrný evidenční počet zaměstnanců3 v průmyslu se v lednu 2020 meziročně snížil o 2,1 %. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců v lednu 2020 meziročně vzrostla o 6,4 %.

Podle údajů zveřejněných Eurostatem průmyslová produkce v prosinci 2019 v EU28 meziročně klesla po očištění o vliv počtu pracovních dnů o 3,6 %. Podle předběžného harmonogramu Eurostat zveřejní údaje za leden 2020 dne 12. 3. 2020 v 11:00 hodin.

graf

Poznámky:
1) Meziroční vývoj průmyslové produkce, není-li uvedeno jinak, je publikován po očištění o vliv počtu pracovních dnů. Meziměsíční, popř. mezičtvrtletní tempa jsou očištěna také o vliv sezónnosti. Příspěvky k růstu, nebo poklesu, jsou počítány z dat očištěných o vliv počtu pracovních dnů.
2) Meziroční vývoj tržeb v běžných cenách a hodnoty nových zakázek jsou uváděny neočištěné.
3) Ukazatele týkající se zaměstnanosti v průmyslu se vztahují k celé populaci podniků s převažující průmyslovou činností. Ukazatel evidenčního počtu zaměstnanců nezahrnuje osoby pracující na dohody o provedení práce a o pracovní činnosti, pracující majitele podniků a spolupracující členy domácnosti, kteří nejsou v zaměstnaneckém poměru. Do údaje o evidenčním počtu zaměstnanců v průmyslu nejsou rovněž zahrnuti zaměstnanci agentur, kteří jsou v zaměstnaneckém poměru v odvětví služeb (CZ-NACE 78.2).

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Zajímá mě, co si přeje ODS?

Protože vy na jednu stranu tvrdíte, že: ,,Zdá se, že si voliči nepřejí další federalizaci EU, bezbřehou migraci a ničení konkurenceschopnosti a životní úrovně radikální zelenou ideologií vtělenou do Green Dealu. To je nadějná zpráva." Jak ale vysvětlíte vaše spojení s Lidovci a TOPkou? Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta: E-aukce na budovu pošty v Olomouci má svého vítěze

7:44 Česká pošta: E-aukce na budovu pošty v Olomouci má svého vítěze

Dnes v dopoledních hodinách se uskutečnila elektronická aukce budovy České pošty na Horním náměstí v…