Český statistický úřad: Průmyslová produkce meziročně mírně vzrostla

07.12.2022 13:30 | Tisková zpráva

Průmyslová produkce v říjnu meziročně reálně vzrostla o 3,1 %. Meziměsíčně byla nižší o 3,7 %. Hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila o 18,1 %.

Český statistický úřad: Průmyslová produkce meziročně mírně vzrostla
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

„V říjnu produkce meziročně mírně vzrostla, avšak výhradně vlivem vývoje ve výrobě motorových vozidel. Tam se stejně jako v předchozích dvou měsících projevila nízká loňská srovnávací základna,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ. 

Anketa

Dáte za Vánoce (v součtu výdajů) letos víc než loni?

hlasovalo: 11643 lidí

Průmyslová produkce v říjnu 2022 byla reálně meziměsíčně nižší o 3,7  %. Meziročně vzrostla o 3,1 %. „Tak, jak produkce automobilek zásadně pomohla udržet meziroční růst průmyslu, ovlivnila i meziměsíční pokles. V říjnu se totiž opět začaly v tomto odvětví objevovat dílčí problémy se zásobováním některými komponenty,“ dodává Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ. V návaznosti na meziroční růst produkce automobilového průmyslu došlo k vyšší poptávce po elektrotechnické produkci, zejména po elektrických osvětlovacích zařízeních pro dopravní prostředky. Dařilo se rovněž výrobě chladicích a klimatizačních zařízení. Za pětinovým poklesem v odvětví výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu stály odstávky v jaderných elektrárnách a dále výrazně nižší spotřeba plynu způsobená především mimořádně teplým počasím v kombinaci se šetřením.

Hodnota nových zakázek v běžných cenách v říjnu 2022 ve sledovaných odvětvích meziročně vzrostla o 18,1 %. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně zvýšily o 15,1 %, tuzemské nové zakázky vzrostly o 24,6 %. Rovněž růst hodnoty nových zakázek byl stejně jako produkce významně ovlivněn meziročním rozkolísáním ve výrobě motorových vozidel. Meziroční pokles v říjnu zaznamenala pouze výroba základních kovů, hutní zpracování kovů; slévárenství, kde se v poslední době projevuje vysoká energetická náročnost tohoto odvětví. Meziměsíčně hodnota nových zakázek naopak mírně klesla, když pokles zaznamenala většina sledovaných odvětví.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v říjnu 2022 meziročně snížil o 0,3 %. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců v říjnu 2022 meziročně vzrostla o 8,6 %.

Podle údajů zveřejněných Eurostatem průmyslová produkce v září 2022 v EU27 meziročně vzrostla o 5,7 %, český průmysl vzrostl o 8,3 %. Největší meziroční růst zaznamenalo Irsko (o 31 %) a Dánsko (o 19 %). Výkon německého průmyslu vzrostl o 3,6 %. Naopak nejvíce klesl estonský průmysl (o 7,5 %).

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Výdaje ze státního rozpočtu

Dobrý den, velice si vážím Vaší práce a toho, že vždy, co říkáte, máte doloženo grafy. Můžete zveřejnit graf nejvyšších 10 až 20 měsíčních výdajů z kapitol rozpočtu a pak to stejné u příjmů? Stále se jen přetřásají náklady na důchody. A co ostatní výdaje? Kam se ztrácí všechny peníze přijaté do rozp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj: Náměstek Klíma ocenil „slušnej oddíl“ z písecké Tylovky

22:54 Jihočeský kraj: Náměstek Klíma ocenil „slušnej oddíl“ z písecké Tylovky

„Zřejmě slušnej oddíl,“ ocenil v narážce na známou filmovou hlášku náměstek hejtmana pro oblast škol…