Český statistický úřad: Růst maloobchodních tržeb v lednu pokračoval

13.03.2020 11:44

„Růst maloobchodních tržeb se nezastavil ani na počátku letošního roku a tržby tak rostou již sedmým rokem v řadě. Tradičně nejvyšší tempo růstu vykázaly internetové obchody, dvouciferným tempem rostly i tržby prodejen s výrobky pro domácnost. Naopak meziroční pokles zaznamenaly prodejny se sportovními, kulturními a rekreačními potřebami. Důvodem může být nezvykle teplé počasí a zhoršené podmínky pro zimní sporty,“ říká Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ.

Český statistický úřad: Růst maloobchodních tržeb v lednu pokračoval
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Meziročně se tržby očištěné o kalendářní vlivy v lednu zvýšily reálně o 4,7 %, bez očištění o 4,9 %. Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy meziměsíčně vzrostly o 0,9 %.

tabulka

Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel1) po očištění o sezónní vlivy zvýšily v lednu reálně o 0,9 %. Tržby za nepotravinářské zboží vzrostly o 1,4 %, za pohonné hmoty o 0,6 % a za potraviny o 0,5 %.

Meziročně se maloobchodní tržby očištěné o kalendářní vlivy (při stejném počtu pracovních dní v lednu 2020 i 2019) zvýšily o 4,7 %, v tom za nepotravinářské zboží vzrostly o 7,3 %, za potraviny o 2,4 %2) a za pohonné hmoty o 1,1 %.

Bez očištění se maloobchodní tržby meziročně zvýšily o 4,9 %, přičemž za nepotravinářské zboží vzrostly o 7,3 %, za potraviny o 2,8 %2) a za pohonné hmoty o 1,1 %.

tabulka

Nejvíce rostly tržby internetových obchodů a zásilkových služeb3) (o 16,9 %). V nepotravinářském sortimentu rostl prodej ve specializovaných prodejnách s výrobky pro domácnost (o 11,8 %), s počítačovým a komunikačním zařízením (o 9,3 %), s farmaceutickým, zdravotnickým a kosmetickým zbožím (o 4,9 %) a s oděvy a obuví (o 3,3 %). Naopak pokles tržeb zaznamenaly prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (o 8,0 %). Tržby v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin vzrostly o 3,0 %, ve specializovaných prodejnách potravin se zvýšily o 0,2 %.

tabulka

Cenový deflátor v maloobchodě kromě motorových vozidel ke stejnému období předcházejícího roku (bez vlivu DPH) činil 102,3 % a byl ovlivněn zejména vyššími cenami potravin, pohonných hmot, výrobků pro domácnost, oděvů a obuvi, farmaceutického, zdravotnického a kosmetického zboží a výrobků pro kulturu, sport a rekreaci. Naopak ceny klesly v prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením.

graf

Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel4) klesly reálně meziměsíčně o 1,8 % a meziročně očištěné o kalendářní vlivy se snížily o 4,1 %. Neočištěné tržby klesly meziročně o 4,1 %, v tom za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) se snížily o 5,2 %, naopak za opravy motorových vozidel vzrostly o 0,4 %.

Mezinárodní srovnání vývoje maloobchodních tržeb v zemích EU je k dispozici ZDE.

graf

Poznámky:
1) CZ-NACE 47 – nezahrnuje prodej a opravy motorových vozidel.
2) Rozdíl mezi vývojem očištěných a neočištěných tržeb při stejném počtu pracovních dní byl způsoben zejména rozdílným počtem nadprůměrných a průměrných prodejních dní.
3) CZ-NACE 4791 – maloobchod prostřednictvím internetu nebo zásilkové služby.
4) CZ-NACE 45 – zahrnuje velkoobchod a maloobchod s motorovými vozidly a opravy motorových vozidel.
Všechny údaje v textu Rychlých informací jsou uvedeny ve stálých cenách.
Podniky jsou do odvětví zatříděny podle své převažující činnosti, tj. taková činnost, ze které podniku plyne největší přidaná hodnota.
Data za měsíc leden 2020 jsou předběžná; definitivní údaje za všechny měsíce roku 2020 budou publikovány v březnu 2021.

reklama

autor: Tisková zpráva

nálepkování

Čemu pozitivnímu podle vás přispívá to věčné nálepkování? Vaše vláda a Vy nevyjímaje, dost často nálepkuje demostranty. Proč? Co tím získáváte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Plzeň: Lvíčata opustila porodní box

22:02 Zoo Plzeň: Lvíčata opustila porodní box

Samice lva berberského, původem ze Zoo Hannover, přivedla 9. srpna na svět další mláďata; 1 samce a …