Český statistický úřad: Růst maloobchodních tržeb v lednu pokračoval

13.03.2020 11:44

„Růst maloobchodních tržeb se nezastavil ani na počátku letošního roku a tržby tak rostou již sedmým rokem v řadě. Tradičně nejvyšší tempo růstu vykázaly internetové obchody, dvouciferným tempem rostly i tržby prodejen s výrobky pro domácnost. Naopak meziroční pokles zaznamenaly prodejny se sportovními, kulturními a rekreačními potřebami. Důvodem může být nezvykle teplé počasí a zhoršené podmínky pro zimní sporty,“ říká Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ.

Český statistický úřad: Růst maloobchodních tržeb v lednu pokračoval
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Meziročně se tržby očištěné o kalendářní vlivy v lednu zvýšily reálně o 4,7 %, bez očištění o 4,9 %. Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy meziměsíčně vzrostly o 0,9 %.

tabulka

Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel1) po očištění o sezónní vlivy zvýšily v lednu reálně o 0,9 %. Tržby za nepotravinářské zboží vzrostly o 1,4 %, za pohonné hmoty o 0,6 % a za potraviny o 0,5 %.

Meziročně se maloobchodní tržby očištěné o kalendářní vlivy (při stejném počtu pracovních dní v lednu 2020 i 2019) zvýšily o 4,7 %, v tom za nepotravinářské zboží vzrostly o 7,3 %, za potraviny o 2,4 %2) a za pohonné hmoty o 1,1 %.

Bez očištění se maloobchodní tržby meziročně zvýšily o 4,9 %, přičemž za nepotravinářské zboží vzrostly o 7,3 %, za potraviny o 2,8 %2) a za pohonné hmoty o 1,1 %.

tabulka

Nejvíce rostly tržby internetových obchodů a zásilkových služeb3) (o 16,9 %). V nepotravinářském sortimentu rostl prodej ve specializovaných prodejnách s výrobky pro domácnost (o 11,8 %), s počítačovým a komunikačním zařízením (o 9,3 %), s farmaceutickým, zdravotnickým a kosmetickým zbožím (o 4,9 %) a s oděvy a obuví (o 3,3 %). Naopak pokles tržeb zaznamenaly prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (o 8,0 %). Tržby v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin vzrostly o 3,0 %, ve specializovaných prodejnách potravin se zvýšily o 0,2 %.

tabulka

Cenový deflátor v maloobchodě kromě motorových vozidel ke stejnému období předcházejícího roku (bez vlivu DPH) činil 102,3 % a byl ovlivněn zejména vyššími cenami potravin, pohonných hmot, výrobků pro domácnost, oděvů a obuvi, farmaceutického, zdravotnického a kosmetického zboží a výrobků pro kulturu, sport a rekreaci. Naopak ceny klesly v prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením.

graf

Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel4) klesly reálně meziměsíčně o 1,8 % a meziročně očištěné o kalendářní vlivy se snížily o 4,1 %. Neočištěné tržby klesly meziročně o 4,1 %, v tom za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) se snížily o 5,2 %, naopak za opravy motorových vozidel vzrostly o 0,4 %.

Mezinárodní srovnání vývoje maloobchodních tržeb v zemích EU je k dispozici ZDE.

graf

Poznámky:
1) CZ-NACE 47 – nezahrnuje prodej a opravy motorových vozidel.
2) Rozdíl mezi vývojem očištěných a neočištěných tržeb při stejném počtu pracovních dní byl způsoben zejména rozdílným počtem nadprůměrných a průměrných prodejních dní.
3) CZ-NACE 4791 – maloobchod prostřednictvím internetu nebo zásilkové služby.
4) CZ-NACE 45 – zahrnuje velkoobchod a maloobchod s motorovými vozidly a opravy motorových vozidel.
Všechny údaje v textu Rychlých informací jsou uvedeny ve stálých cenách.
Podniky jsou do odvětví zatříděny podle své převažující činnosti, tj. taková činnost, ze které podniku plyne největší přidaná hodnota.
Data za měsíc leden 2020 jsou předběžná; definitivní údaje za všechny měsíce roku 2020 budou publikovány v březnu 2021.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: První střelby strakonických vojáků na misi v Litvě

22:30 Armáda ČR: První střelby strakonických vojáků na misi v Litvě

Strakoničtí vojáci absolvovali střelby z protiletadlových raketových kompletů RBS-70. Spojené byly h…