Český statistický úřad: Stavební produkce v březnu dále klesla

12.05.2023 10:14 | Tisková zpráva

Stavební produkce v březnu reálně meziročně klesla o 6,0 %. Meziměsíčně byla nižší o 0,9 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 13,3 % stavebních povolení méně a orientační hodnota těchto povolení klesla o 6,3 %. Meziročně bylo zahájeno o 21,0 % bytů méně. Dokončeno bylo o 22,7 % bytů méně.

Český statistický úřad: Stavební produkce v březnu dále klesla
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

„Stavební produkce v březnu meziročně klesla o 6,0 %. Meziměsíčně byl zaznamenán také pokles, který byl ale mírnější než v únoru. Zatímco meziměsíční pokles šel plně za pozemním stavitelstvím a inženýrské stavby rostly, k meziročnímu poklesu přispěly oba segmenty stejnou měrou,“ říká Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.

tabulka

tabulka

Produkce v pozemním stavitelství se ve srovnání se stejným měsícem minulého roku snížila o 4,1 %. Produkce inženýrského stavitelství meziročně klesla o 12,0 %.

Stavební úřady vydaly 6 805 stavebních povolení, meziročně o 13,3 % méně. Orientační hodnota povolených staveb dosáhla 44,1 mld. Kč a meziročně klesla o 6,3 %.

graf

Zahájeno bylo 3 306 bytů a tento počet meziročně klesl o 21,0 %. Dokončeno bylo 2 549 bytů. „Počet dokončených bytů meziročně klesl o 22,7 % zčásti vlivem vyšší srovnávací základny z loňského března. Rodinné i bytové domy klesaly podobným tempem a celkový pokles tlumily nástavby zejména bytových domů,“ vysvětluje Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se meziročně snížil o 1,5 %. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 12,1 %.

graf

Stavební produkce podle údajů Eurostatu v únoru 2023 v EU27 meziročně vzrostla o 2,1 %. Pozemní stavitelství se zvýšilo o 2,0 % a inženýrské stavitelství se zvýšilo o 2,9 %. Údaje za březen 2023 Eurostat zveřejní podle předběžného harmonogramu dne 22. 5. 2023.

Detailnější informace o vývoji ve stavebnictví naleznete v doplňující informaci k RI stavebnictví ZDE.

graf

Poznámky:
Meziroční vývoj stavební produkce je publikován po očištění o vliv počtu pracovních dnů. Meziměsíční tempa jsou očištěna také o vliv sezónnosti.
Metodika ZDE

reklama

autor: Tisková zpráva

pojištění

Kdo rozhoduje o tom, co pojišťovny proplatí, a co už ne? Nejde jen o běžné věci, ale třeba i o to, když někdo potřebuje nějakou mimořádnou léčbu, která by mu zachránila život. Pak místo pojišťoven musí pomáhat ostatní – neříkám, že solidarita není správná, ale jde mi o princip, proč to nehradí pojiš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

BESIP: Česká republika získala na evropském finále dopravní soutěže bronz

7:14 BESIP: Česká republika získala na evropském finále dopravní soutěže bronz

Česká republika dosáhla i letos na mezinárodní úrovni dalšího velkého úspěchu – na evropském finále …