Český statistický úřad: Stavební produkce v listopadu mírně klesla

06.01.2023 15:16 | Tisková zpráva

Stavební produkce v listopadu reálně meziročně klesla o 0,8 %. Meziměsíčně byla nižší o 0,3 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 6,2 % stavebních povolení méně a orientační hodnota těchto povolení klesla o 22,6 %. Meziročně bylo zahájeno o 3,9 % bytů více. Dokončeno bylo o 33,4 % bytů více.

Český statistický úřad: Stavební produkce v listopadu mírně klesla
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

„Stavební produkce se v listopadu meziročně ani meziměsíčně výrazně nezměnila. Meziměsíčně byla nižší o 0,3 %, meziročně klesla o 0,8 %. Oba segmenty vykázaly takřka stejný vývoj,“ říká Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ. Produkce v pozemním stavitelství se ve srovnání se stejným měsícem minulého roku snížila o 0,8 %. Produkce inženýrského stavitelství meziročně klesla o 0,9 %.

tabulka

Stavební úřady vydaly 6 975 stavebních povolení, meziročně o 6,2 % méně. „Orientační hodnota povolených staveb dosáhla 40,5 mld. Kč a meziročně klesla o více než pětinu, což bylo zčásti ovlivněno povolením vyššího počtu velkých staveb v listopadu 2021,“ vysvětluje Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ. Počet zahájených bytů meziročně vzrostl o 3,9 % a dosáhl hodnoty 3 377 bytů.

graf

Počet dokončených bytů meziročně vzrostl o 33,4 % a činil 4 423 bytů.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se meziročně zvýšil o 0,3 %. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 10,7 %.

graf

Stavební produkce podle údajů Eurostatu v říjnu 2022 v EU27 meziročně vzrostla o 2,4 %. Pozemní stavitelství se zvýšilo o 2,4 % a inženýrské stavitelství o 1,7 %. Údaje za listopad 2022 Eurostat zveřejní podle předběžného harmonogramu dne 18. 1. 2023.

graf

Poznámky:
Meziroční vývoj stavební produkce je publikován po očištění o vliv počtu pracovních dnů.
Meziměsíční, popř. mezičtvrtletní tempa jsou očištěna také o vliv sezónnosti.
Metodika ZDE

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomio Okamura byl položen dotaz

Co je podle vás příčinou vašeho neúspěchu?

Podle mě to souvisí i s tím, že se jste chytli papalášské manýry. Už jsem to třeba psala panu Fialovi, když tvrdil, jak je neetické někomu odebrat náhrady, když nepracuje a co myslíte, odpověděl mi alespoň? Ne. Vám už také většina z nás nestojí ani za odpověď. Dřív jste byli mnohem otevřenější. Naví...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK ČR: Akce v terénu, které pořádá Dům přírody Brd, si navštěvníci oblíbili

20:48 AOPK ČR: Akce v terénu, které pořádá Dům přírody Brd, si navštěvníci oblíbili

Dům přírody Brd v létě oslaví rok od svého otevření. Lidé si do nového návštěvnického střediska hned…