Český statistický úřad: Tržby ve službách rostly již páté čtvrtletí v řadě

10.08.2022 10:23 | Tisková zpráva

Ve 2. čtvrtletí se tržby očištěné o kalendářní vlivy meziročně reálně zvýšily o 12,1 %. Mezičtvrtletně tržby ve službách1) po očištění o sezónní vlivy vzrostly reálně o 2,4 %.

Český statistický úřad: Tržby ve službách rostly již páté čtvrtletí v řadě
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Meziročně se tržby zvýšily reálně o 12,1 %. Meziroční nárůst zaznamenala všechna hlavní odvětví služeb.

tabulka

„Z dílčích odvětví služeb se nejvíce dařilo cestovním agenturám, kancelářím a jiným rezervačním činnostem, kterým tržby vzrostly o 217,1 %, následovalo je ubytování s růstem 146,5 % a letecká doprava, kde se tržby meziročně zvýšily o 135,6 %. Naopak největší pokles vykázaly činnosti související se zaměstnáním, a to o 13,7 %.“ říká Tomáš Harák, vedoucí oddělení datové podpory statistiky obchodu, služeb a životního prostředí ČSÚ.

graf

graf

V jednotlivých odvětvích byl vývoj následující:

  • v dopravě a skladování tržby vzrostly o 15,8 %. Tržby letecké dopravy pokračovaly v růstu (tentokrát o 135,6 %), který započal ve 2. čtvrtletí 2021. Vzrostly také tržby vodní dopravě o 76,3 %, skladování a vedlejším činnostem v dopravě (o 20,7 %) a pozemní a potrubní dopravě (o 11,3 %). Naopak pokles tržeb o 6,5 % vykázaly poštovní a kurýrní činnosti;
  • v ubytování, stravování a pohostinství se tržby zvýšily o 54,5 %. V ubytování vzrostly tržby o 146,5 % a ve stravování a pohostinství o 37,3 %;
  • v informačních a komunikačních činnostech tržby vzrostly o 2,5 %. Nejvyššího meziročního růstu tržeb o 4,8 % dosáhly činnosti v oblasti informačních technologií, které zahrnují např. programování, správu počítačového vybavení či poradenství v oblasti IT. Vydavatelským činnostem se tržby zvýšily o 3,8 %, filmovému a hudebnímu průmyslu o 2,6 % a telekomunikačním činnostem o 1,3 %. Naopak nižší tržby oproti předchozímu roku zaznamenaly informační činnosti (o 1,4 %), které zahrnují zpracování dat, webové portály a hosting, a také tvorba programů a vysílání (o 12,8 %);
  • v činnostech v oblasti nemovitostí tržby meziročně vzrostly o 2,5 %;
  • v profesních, vědeckých a technických činnostech2) vzrostly tržby o 7,2 %. Největší růst tržeb zaznamenaly ostatní profesní, vědecké a technické činnosti (o 16,4 %) a architektonické, inženýrské činnosti a technické zkoušky a analýzy (o 12,2 %). Tržby vzrostly o 5,7 % u právních a účetnických činností a činností vedení podniků a poradenství v oblasti řízení. Naopak pokles tržeb o 5,6 % zaznamenaly reklamní agentury a průzkum trhu;
  • v administrativních a podpůrných činnostech se tržby zvýšily o 21,4 %. Největší nárůst o 217,1 % zaznamenaly cestovní agentury, kanceláře a jiné rezervační a související činnosti. Administrativním, kancelářským a jiným podpůrným činnostem pro podnikání vzrostly tržby o 13,0 %, činnostem souvisejícím se stavbami a úpravou krajiny o 11,4 %, bezpečnostním a pátracím agenturám o 6,3 % a činnostem v oblasti pronájmu a operativního leasingu o 3,0 %. Naopak meziroční pokles o 13,7 % zaznamenaly agentury práce.

graf

graf

Poznámky:
Všechny údaje v textu Rychlých informací jsou uvedeny ve stálých cenách. Meziroční vývoj je publikován po očištění o vliv počtu pracovních dnů. Mezičtvrtletní tempa jsou očištěna také o vliv sezónnosti.
Podniky jsou do odvětví zatříděny podle své převažující činnosti, tj. taková činnost, ze které podniku plyne největší přidaná hodnota.
Data za 2. čtvrtletí 2022 jsou předběžná; definitivní údaje za jednotlivá čtvrtletí roku 2022 budou zveřejněny v březnu 2023.
Metodika ZDE
1) Pro účely Rychlých informací se do služeb zahrnují následující sekce: Klasifikace ekonomických činností – Doprava a skladování (H), Ubytování, stravování a pohostinství (I), Informační a komunikační činnosti (J), Činnosti v oblasti nemovitostí (L), Profesní, vědecké, a technické činnosti – bez činností Výzkum a vývoj a Veterinární činnosti (M bez 72 a 75), Administrativní a podpůrné činnosti (N).
2) Pro účely Rychlých informací se do sekce M – Profesní, vědecké, a technické činnosti nezahrnují CZ-NACE 72 – Výzkum a vývoj a CZ-NACE 75 – Veterinární činnosti.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Andrej Babiš byl položen dotaz

VY

Je dobré, že jste si uvědomil, že nemáte na to, být prezident, ale prý zas chcete být premiér. A co takhle skončit? Proč nechcete z politiky odejít, byť jak sám říkáte, Vaše žena a rodina by to ocenili? A určitě ne jen oni.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚZSVM: Hliník se odstěhoval do kovošrotu

22:16 ÚZSVM: Hliník se odstěhoval do kovošrotu

Středočeskému ÚZSVM připadl v trestním řízení s výrobcem a distributorem pervitinu různorodý majetek…