Český statistický úřad: V maloobchodě klesly tržby za rok 2020 o 0,6 procenta

05.02.2021 12:39

Meziročně se tržby očištěné o kalendářní vlivy v prosinci zvýšily reálně o 1,4 %, bez očištění o 3,7 %. Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy meziměsíčně vzrostly o 8,3 %. Za celý rok 2020 se tržby v maloobchodě bez očištění meziročně snížily o 0,6 %.

Český statistický úřad: V maloobchodě klesly tržby za rok 2020 o 0,6 procenta
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

„V prosinci byl po část měsíce povolen maloobchodní prodej ve všech prodejnách, což se projevilo meziročním zvýšením maloobchodních tržeb o 3,7 %. Například prodejny s výrobky pro domácnost měly meziročně o více než 8 % vyšší tržby. Tržby za prodej prostřednictvím internetu si také v prosinci udržely více než třicetiprocentní růst. Za celý rok 2020 maloobchodní tržby mírně klesly. Největší pokles zaznamenaly specializované prodejny s oděvy a obuví,“ říká Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ.

tabulka

Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel1) po očištění o sezónní vlivy zvýšily v prosinci reálně o 8,3 %, přičemž za nepotravinářské zboží vzrostly o 17,1 % a za pohonné hmoty o 0,8 %, naopak za potraviny klesly o 0,2 %.

Meziročně se maloobchodní tržby očištěné o kalendářní vlivy zvýšily o 1,4 %, v tom za nepotravinářské zboží vzrostly o 3,9 % a za potraviny o 0,1 %, naopak za pohonné hmoty klesly o 9,0 %. V prosinci 2020 bylo o dva pracovní dny více než v prosinci 2019.

Bez očištění se maloobchodní tržby meziročně zvýšily o 3,7 %. Tržby za nepotravinářské zboží rostly o 7,5 % a za potraviny o 0,5 %, naopak za pohonné hmoty klesly o 6,6 %.

tabulka

Maloobchodní prodej byl ovlivněn omezením prodeje či úplným uzavřením prodejen některých sortimentů nepotravinářského zboží z důvodu opatření proti šíření koronaviru na začátku a na konci měsíce. Nejvýraznější růst zaznamenal prodej zboží přes internet nebo zásilkovou službu2) (o 30,4 %). Zvýšil se prodej ve specializovaných prodejnách s výrobky pro domácnost (o 8,5 %), s počítačovým a komunikačním zařízením (o 4,0 %) a s farmaceutickým, zdravotnickým a kosmetickým zbožím (o 2,2 %). Zvýšení tržeb také vykázaly nespecializované prodejny s převahou potravin (o 1,7 %). Naopak meziroční pokles tržeb pokračoval ve specializovaných prodejnách potravinami (o 19,8 %), s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (o 10,4 %) a s oděvy a obuví (o 9,1 %).

Cenový deflátor v maloobchodě kromě motorových vozidel ke stejnému období předcházejícího roku (bez vlivu DPH) činil 99,8 % a byl ovlivněn zejména nižšími cenami počítačového a komunikačního zařízení a pohonných hmot. Naopak vzrostly ceny výrobků pro domácnost, farmaceutického, zdravotnického a kosmetického zboží, výrobků pro kulturu, sport a rekreaci, oděvů a obuvi a potravin.

Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel3) vzrostly reálně meziměsíčně o 1,2 % a meziročně očištěné o kalendářní vlivy se snížily o 7,0 %. Neočištěné tržby klesly meziročně o 0,7 %, v tom za opravy motorových vozidel se snížily o 0,5 % a za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) o 0,8 %.

tabulka

Vývoj ve 4. čtvrtletí 2020

Za celé 4. čtvrtletí 2020 se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel1) očištěné o kalendářní vlivy reálně meziročně snížily o 1,2 %, stejně jako bez očištění. Neočištěné tržby za nepotravinářské zboží klesly meziročně o 0,9 % a za pohonné hmoty o 9,5 %, naopak za potraviny vzrostly o 0,8 %. V motoristickém segmentu3) se tržby očištěné o kalendářní vlivy reálně meziročně snížily o 7,6 %, bez očištění o 7,9 %. Neočištěné tržby za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) klesly meziročně o 7,1 % a za opravy motorových vozidel o 10,7 %.

graf

Vývoj v roce 2020

Za celý rok 2020 v maloobchodě kromě motorových vozidel1) se tržby očištěné o kalendářní vlivy snížily reálně meziročně o 0,9 %, bez očištění o 0,6 %. Neočištěné tržby za pohonné hmoty klesly o 7,9 %, naopak za nepotravinářské zboží vzrostly o 0,6 %. Tržby za potraviny stagnovaly i přesto, že prodej v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin zaznamenal růst o 0,8 %. Specializované prodejny s potravinami zaznamenaly pokles tržeb o 12,6 %. Nejvíce rostly tržby za zboží prodávané přes internet či prostřednictvím zásilkové služby (o 28,2 %). Ve specializovaných prodejnách s nepotravinářským zbožím se tržby zvýšily za počítačové a komunikační zařízení (o 2,5 %), za farmaceutické, zdravotnické a kosmetické zboží (o 1,5 %) a za výrobky pro domácnost (o 1,2 %). Pokles tržeb zaznamenaly prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (o 10,9 %) a s oděvy a obuví (o 29,6 %). Průměrný cenový deflátor za rok 2020 činil 100,9 %.

V motoristickém segmentu3) se tržby očištěné o kalendářní vlivy reálně meziročně snížily o 15,4 %, bez očištění o 15,3 %. Neočištěné tržby za opravy motorových vozidel meziročně klesly o 13,0 % a za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) o 15,9 %.

Mezinárodní srovnání vývoje maloobchodních tržeb v zemích EU je k dispozici ZDE.

graf

Poznámky:
Všechny údaje v textu Rychlých informací jsou uvedeny ve stálých cenách.
Podniky jsou do odvětví zatříděny podle své převažující činnosti, tj. taková činnost, ze které podniku plyne největší přidaná hodnota.
Data za měsíc listopad 2020 byla revidována, za prosinec 2020 jsou předběžná; definitivní údaje za všechny měsíce roku 2020 budou publikovány v březnu 2021.
Upozorňujeme, že vzhledem ke změně způsobu tvorby odhadů nešetřené části souboru může dojít k vyšší revizi dříve publikovaných dat.
1) CZ-NACE 47 – nezahrnuje prodej a opravy motorových vozidel.
2) CZ-NACE 4791 – maloobchod prostřednictvím internetu nebo zásilkové služby.
3) CZ-NACE 45 – zahrnuje velkoobchod a maloobchod s motorovými vozidly a opravy motorových vozidel.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rosatom: Další čínský blok, Sü-ta-pao 3, má lapač taveniny

22:54 Rosatom: Další čínský blok, Sü-ta-pao 3, má lapač taveniny

V 3. bloku čínské jaderné elektrárny Sü-ta-pao (angl. Xudabao) s reaktorem VVER-1200 byl 14. ledna 2…