Český statistický úřad: Vychází první letošní Statistika & My

25.01.2022 10:57 | Tisková zpráva

Hlavním tématem lednového vydání časopisu Statistika & My je Výzkum a vývoj v číslech. Dozvíte se v něm nejen to, kolik peněz u nás do této oblasti investují podniky a státní sféra, ale také třeba to, kolik odborníků a v jakých typech institucí u nás se bádáním a objevováním zabývá.

Český statistický úřad: Vychází první letošní Statistika & My
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Za pozornost jistě stojí i porovnání výdajů na výzkum a vývoj podle jednotlivých oborů nebo z hlediska krajského členění. 

Anketa

Jste pro zvýšení poplatků za ČT?

1%
97%
hlasovalo: 31032 lidí
A i když investice do této sféry v České republice v posledních letech stále rostly, analýza počtu podaných patentových přihlášek a uznaných patentů nevychází pro naše výzkumníky ve srovnání s kolegy z jiných zemí nijak lichotivé.

Lednová Statistika & My se však věnuje i řadě dalších zajímavých témat. Podnětný je například příspěvek rozebírající, jak se covidová pandemie projevila na rozšiřování možností práce na dálku. Podobně analýza dat z Registru ekonomických subjektů ukázala vliv epidemické situace na chuť zakládat nové firmy. Čtenáři v tomto vydání dále najdou články o placeném stahování hudby z internetových platforem, o vývoji počtu dětí v kojeneckých ústavech nebo o rozšiřování vysokoškolského vzdělání mezi ženami za první republiky. Truchlivou stránku statistiky představují čísla týkající se úmrtí, aktuální příspěvek ve Statistice & My popisuje téma sebevražd. Bohužel, i dobrovolné odchody ze života patří mezi společenské jevy, kterým je třeba se věnovat.

Analýzy a výsledky statistických šetření v časopise doplňují rozhovory. Za ČSÚ tentokrát vystupuje Martin Mana, ředitel odboru statistik rozvoje společnosti, který popisuje své začátky v úřadě a úkoly, jimž aktuálně věnuje svůj čas, energii i nadšení.

S profesorkou Janou Jurečkovou z Katedry pravděpodobnosti a matematické statistiky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy jsme nejen vzpomínali na její vědeckou kariéru, ale hovořili jsme i o úloze matematické statistiky v současné společnosti.

Tištěné vydání časopisu Statistiká & My je čtenářům k dispozici na stojanech u vchodu do hlavní budovy ČSÚ v Praze na Skalce nebo v sídlech jednotlivých krajských správ ČSÚ. Elektronickou podobu můžete prohlížet či stáhnout ve formátu pdf ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jaké řešení nabízíte VY?

Proč jako politička vládní strany, ke všemu za Prahu nepomůžete vyřešit situaci s uprchlíky? Vždy jste se prezentovala jako schopná politička, co rozumí sociální politice a je pravda, že jste se jí věnovala, ale zdá se, že jen do té doby, než ze slov došlo na činy, ptotože jak vám kritika šla, tak t...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hrad: Prezident republiky podepsal pět zákonů

15:16 Hrad: Prezident republiky podepsal pět zákonů

Prezident republiky Miloš Zeman podepsal ve středu dne 18. května 2022 těchto pět zákonů: