Český statistický úřad: Výroba hovězího a drůbežího se zvýšila, výroba vepřového stále klesá

02.05.2016 10:49 | Zprávy
autor: PV

V prvním čtvrtletí bylo vyrobeno 109 577 tun masa. To je meziročně o 0,6 % více. I když se nejvíce vyrobilo vepřového (54 146 tun), jeho výroba nadále klesá. Ve srovnání s prvním čtvrtletím loňského roku se snížila o 6,2 %.

Český statistický úřad: Výroba hovězího a drůbežího se zvýšila, výroba vepřového stále klesá
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

V prvním čtvrtletí 2016 bylo vyrobeno 109 577 tun masa (meziročně +0,6 %), z toho hovězího masa 17 933 tun (+8,1 %), vepřového 54 146 tun (−6,2 %) a drůbežího 37 427 tun (+8,3 %). Ceny zemědělských výrobců jatečného skotu se meziročně téměř nezměnily (+0,4 %), klesly ceny jatečných prasat (−7,4 %) a kuřat (−2,0 %). Nákup mléka se meziročně zvýšil na 624 792 tis. litrů (+4,1 %), jeho cena se propadla o 15,9 %; zemědělci prodávali mléko průměrně za 7,30 Kč/litr.

Porážky a výroba masa
V prvním čtvrtletí 2016 bylo poraženo 60,4 tis. ks skotu (meziročně +7,1 %), z toho 24,4 tis. býků (+4,9 %), 27,6 tis. krav (+11,4 %) a 5,9 tis. jalovic (+2,8 %). Porážky méně významných kategorií – mladého skotu a telat – poklesly za současného zvýšení jejich vývozu. Celková produkce hovězího a telecího masa činila 17 933 tun (+8,1 %).

Počet poražených prasat pokračoval v dlouhodobém poklesu (na 581,8 tis. ks; meziročně −7,6 %). V důsledku vyšší průměrné porážkové hmotnosti se výroba vepřového masa snížila o 6,2 % na 54 146 tun.

Výroba drůbežího masa dosáhla 37 427 tun a byla v porovnání se stejným obdobím předchozího roku o 8,3 % vyšší. 

Stavy skotu, prasat a drůbeže
Podle posledního statistického šetření k 31. prosinci 2015 bylo v České republice chováno 1 366,3 tis. ks skotu (meziročně −0,5 %), z toho bylo 566,3 tis. krav (0,0 %). Zatímco počet dojených krav klesl o 0,9 %, počet masných se zvýšil o 1,8 %. Snížily se stavy mladého skotu do 1 roku (na 403,5 tis. ks, −2,2 %) a stavy býků ve výkrmu (na 101,6 tis. ks, −4,9 %), kdežto stavy jalovic pro obměnu stáda mírně stouply (na 200,1 tis. ks, +1,7 %).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Sjezd sudetských Němců

Dobrý den pane Jurečko. Mě se ten váš článek ohledně sjezdu sudetských Němců v Brně líbil. Ale vy si myslíte, že přinese nějaké smíření, když se koná na protest řady lidí? Nebylo by vhodnější pro smíření volit jinou cestu? Takhle si říkám, jestli nebude sjezd spíš kontraproduktivní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Bývalá kolonie u parku Zahrádky je po vyklizení odpadu přístupná veřejnosti

22:03 MHMP: Bývalá kolonie u parku Zahrádky je po vyklizení odpadu přístupná veřejnosti

Díky majetkové směně hlavního města s Klášterem dominikánů Praha se právě o toto území letos rozšíři…