Český statistický úřad: Za pouhou desetinou patentů stojí žena

21.6.2022 10:57 dop. | Tisková zpráva

Přihlašovatelé z Česka podali v roce 2021 k patentové ochraně u Úřadu průmyslového vlastnictví České republiky (ÚPV) celkem 541 přihlášek svých vynálezů nebo nových technických řešení.

Český statistický úřad: Za pouhou desetinou patentů stojí žena
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Mezi přihlašovateli bylo 43 % podniků, 29 % fyzických osob, 21 % veřejných vysokých škol a 6 % patentových přihlášek podaly veřejné výzkumné instituce. Ve stejném roce bylo subjektům z Česka uděleno 453 patentů.

Patentová aktivita tuzemských subjektů v posledních dvou letech klesá, v roce 2021 podaly téměř o třetinu méně patentových přihlášek než v roce 2019, v porovnání s rekordním rokem 2013 to je dokonce o polovinu podaných patentových přihlášek méně.

V posledních deseti letech tvořily ženy pouze desetinu původců patentových přihlášek podaných tuzemskými subjekty. U podniků byl podíl žen vynálezkyň na podaných firemních patentových přihláškách pouze 8 %, u fyzických osob 6 %. „Příznivější situace byla v případě veřejného výzkumu. U veřejných vysokých škol byl podíl žen jako původců vynálezů u patentových přihlášek podaných za posledních deset let 13 %, u veřejných výzkumných institucí dokonce 23 %,“ říká Eva Myšková Skarlandtová z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

Anketa

Buď, anebo. Komu věříte?

hlasovalo: 2994 lidí

Prostřednictvím ÚPV bylo v minulém roce v Česku uděleno či validováno 6 781 patentů. Mezi přihlašovateli, kterým byl v roce 2021 udělen či validován patent, dominovaly zahraniční subjekty, které získaly 6 328 patentů. „Jednoznačně nejvíce validovaných patentů pro území ČR pochází dlouhodobě z Německa, vloni bylo německým subjektům v Česku validováno 1 600 patentů. Z neevropských zemí dominují Spojené státy s téměř 1 200 validovanými patenty v roce 2021,“ dodává Karel Eliáš z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

Patentová aktivita přihlašovatelů z ČR v zahraničí je stále velmi nízká. V roce 2020 podaly subjekty z Česka u zahraničních patentových úřadů celkem 1 031 patentových přihlášek. Necelá polovina jich byla podána u patentového úřadu Spojených států, pětina pak připadla na Evropský patentový úřad (EPO). V absolutním vyjádření podaly v roce 2020 České subjekty u EPO celkem 207 přihlášek svých vynálezů. V porovnání se sousedním Rakouskem je to desetkrát méně, se Švýcarskem dokonce téměř 40krát méně. Mezi evropskými přihlašovateli u EPO dominuje Německo s 26 tisíci patentovými přihláškami. Jednoznačně nejvíce patentových přihlášek u EPO podaly subjekty ze Spojených států, necelých 45 tisíc. Pro zajímavost, firmy jako Samsung, Huawei či LG podaly v roce 2020 u EPO kolem třech tisíc přihlášek svých vynálezů.

Analýzu Ochrana průmyslového vlastnictví naleznete na webu ČSÚ ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Praha měla loni druhou nejmladší populaci mezi kraji

17:17 Český statistický úřad: Praha měla loni druhou nejmladší populaci mezi kraji

Ve Středočeském kraji žilo i v roce 2021 nejvíce obyvatel ze všech regionů Česka, populačně nejslabš…