Český statistický úřad: Za rok 2021 vzrostly tržby v maloobchodě o 4,4 procenta

09.02.2022 8:24 | Tisková zpráva

Meziročně se tržby očištěné o kalendářní vlivy v prosinci zvýšily reálně o 1,5 %, bez očištění o 3,3 %. Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy meziměsíčně klesly o 1,0 %. Za celý rok 2021 se tržby v maloobchodě bez očištění meziročně zvýšily o 4,4 %.

Český statistický úřad: Za rok 2021 vzrostly tržby v maloobchodě o 4,4 procenta
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

„Meziroční růst maloobchodních tržeb pokračoval i v prosinci. Za celý rok 2021 byly tržby maloobchodu o více než 4 % vyšší než v roce 2020. Maloobchod byl v obou srovnávaných obdobích poznamenán dopady vládních opatření. Tržby za celý rok 2021 byly o 3,7 % vyšší než v roce 2019, ale vývoj jednotlivých sortimentů byl velmi rozdílný. Zatímco tržby internetových obchodů byly v porovnání s rokem 2019 téměř o 50 % vyšší, tržby prodejen s oděvy a obuví nedosáhly ani tří čtvrtin tržeb roku 2019,“ říká Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ.

tabulka

Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel1) po očištění o sezónní vlivy snížily v prosinci reálně o 1,0 %, v tom za pohonné hmoty klesly o 2,4 %, za nepotravinářské zboží o 1,2 % a za potraviny o 0,4 %.

Meziročně se maloobchodní tržby očištěné o kalendářní vlivy zvýšily o 1,5 %, přičemž za pohonné hmoty vzrostly o 4,7 % a za nepotravinářské zboží o 2,1 %, naopak za potraviny klesly o 0,2 %. V prosinci 2021 bylo o jeden pracovní den více než v prosinci 2020.

Bez očištění se maloobchodní tržby meziročně zvýšily o 3,3 %. Tržby za pohonné hmoty vzrostly o 6,0 %, za nepotravinářské zboží o 3,9 % a za potraviny o 1,6 %.

tabulka

Největší podíl na celkovém přírůstku tržeb v prosinci měly internetové a zásilkové obchody2) (růst tržeb o 8,6 %). Ve specializovaných prodejnách s nepotravinářským zbožím rostly tržby za farmaceutické a zdravotnické zboží (o 11,6 %), výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (o 6,7 %) a kosmetické a toaletní výrobky (o 4,4 %). Naopak nižší tržby realizovaly prodejny s výrobky pro domácnost (o 2,1 %), s oděvy a obuví (o 2,7 %) a s počítačovým a komunikačním zařízením (o 6,8 %). Tržby za potraviny rostly jak ve specializovaných prodejnách potravin (o 8,7 %), tak i v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin (o 1,3 %).

Cenový deflátor v maloobchodě kromě motorových vozidel ke stejnému období předchozího roku (bez vlivu DPH) činil 107,8 % a byl ovlivněn zejména vyššími cenami pohonných hmot, oděvů a obuvi, výrobků pro domácnost, výrobků pro kulturu, sport a rekreaci, počítačového a komunikačního zařízení, potravin, farmaceutického a zdravotnického zboží a kosmetických a toaletních výrobků.

Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel3) klesly reálně meziměsíčně o 3,0 % a meziročně očištěné o kalendářní vlivy se snížily o 5,1 %. Neočištěné tržby klesly meziročně o 1,7 %, přičemž za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) se snížily o 5,5 %, naopak za opravy motorových vozidel se zvýšily o 10,9 %.

tabulka

Vývoj ve 4. čtvrtletí 2021

Za celé 4. čtvrtletí 2021 se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel1) očištěné o kalendářní vlivy reálně meziročně zvýšily o 6,6 %, bez očištění o 7,2 % (ve 4. čtvrtletí 2021 bylo ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku o jeden pracovní den více). Neočištěné tržby za nepotravinářské zboží vzrostly meziročně o 11,5 % a za pohonné hmoty o 10,3 %, naopak za potraviny klesly o 0,2 %.

V motoristickém segmentu3) se tržby očištěné o kalendářní vlivy reálně meziročně snížily o 4,9 %, bez očištění o 3,8 %. Neočištěné tržby za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) klesly meziročně o 6,8 %, naopak za opravy motorových vozidel vzrostly o 8,4 %.

graf

Vývoj v roce 2021

Za celý rok 2021 v maloobchodě kromě motorových vozidel1) se tržby očištěné o kalendářní vlivy zvýšily reálně meziročně o 4,5 %, bez očištění o 4,4 %. Neočištěné tržby za prodej nepotravinářského zboží vzrostly o 8,2 %, pohonných hmot o 3,4 %, naopak za potraviny klesly o 0,4 %. Nejvíce rostly tržby za zboží prodávané přes internet či prostřednictvím zásilkové služby o 16,3 %. Vyšší tržby než v roce 2020 zaznamenaly všechny sortimentní skupiny nepotravinářského zboží. Tržby se zvýšily ve specializovaných prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením o 6,9 %, s kosmetickými a toaletními výrobky o 6,5 %, s oděvy a obuví o 4,7 %, s výrobky pro domácnost o 4,6 %, s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím o 4,4 % a s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 3,2 %. Růst tržeb zaznamenaly rovněž specializované prodejny s potravinami o 0,5 %. Naopak pokles tržeb vykázaly nespecializované prodejny s převahou potravin o 0,5 %. Průměrný cenový deflátor za rok 2021 činil 103,5 %.

V motoristickém segmentu3) se tržby očištěné o kalendářní vlivy reálně meziročně zvýšily o 8,3 %, bez očištění o 8,6 %. Neočištěné tržby za opravy motorových vozidel meziročně vzrostly o 10,0 % a za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) o 8,2 %.

Mezinárodní srovnání vývoje maloobchodních tržeb v zemích EU je k dispozici ZDE.

graf

Poznámky:
1) CZ-NACE 47 – nezahrnuje prodej a opravy motorových vozidel.
2) CZ-NACE 4791 – maloobchod prostřednictvím internetu nebo zásilkové služby.
3) CZ-NACE 45 – zahrnuje velkoobchod a maloobchod s motorovými vozidly a opravy motorových vozidel.
Všechny údaje v textu Rychlých informací jsou uvedeny ve stálých cenách.
Podniky jsou do odvětví zatříděny podle své převažující činnosti, tj. taková činnost, ze které podniku plyne největší přidaná hodnota.
Data za měsíc listopad 2021 byla v souladu s politikou revizí ČSÚ revidována, za prosinec 2021 jsou předběžná; definitivní údaje za všechny měsíce roku 2021 budou publikovány v březnu 2022.
Upozorňujeme, že vzhledem ke změně způsobu tvorby odhadů nešetřené části souboru může dojít k vyšší revizi dříve publikovaných dat.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Andrej Babiš byl položen dotaz

VY

Je dobré, že jste si uvědomil, že nemáte na to, být prezident, ale prý zas chcete být premiér. A co takhle skončit? Proč nechcete z politiky odejít, byť jak sám říkáte, Vaše žena a rodina by to ocenili? A určitě ne jen oni.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jak si stojí česká literatura a její překlady v zahraničí poodhalí výstava v MZK

7:32 Jak si stojí česká literatura a její překlady v zahraničí poodhalí výstava v MZK

Moravská zemská knihovna zve příznivce nejen české literatury na novou výstavu Česká literatura v př…