Český statistický úřad vydal souhrnnou datovou publikaci Informační společnost v číslech - 2023

23.03.2023 10:57 | Tisková zpráva

Cílem této přehledové publikace je poskytnout odborné i laické veřejnosti základní údaje o rozšíření a způsobu používání internetu a dalších digitálních technologií v jednotlivých oblastech společnosti.

Český statistický úřad vydal souhrnnou datovou publikaci Informační společnost v číslech - 2023
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Publikace v sedmi kapitolách obsahuje nejen údaje o vybavenosti a využívání internetu a dalších digitálních technologií v domácnostech, mezi jednotlivci nebo v podnicích, ale i jak jsou tyto technologie využívány pro potřeby veřejné správy, vzdělávání či zdravotnictví. Úvodní kapitola pak obsahuje údaje o počtu aktivních pevných linek a SIM karet v mobilních telefonech používaných pro hlasovou a datovou (internetovou) službu.

Kromě podrobných dat za Česko, obsahuje každá kapitola metodický úvod a u většiny ukazatelů i srovnání s ostatními státy EU. Prezentované údaje jsou členěny dle různých kritérií, jako je například typ sledovaných domácností, velikost či odvětvové zaměření podniků nebo specializace ambulance lékařů. V případě dat za osoby se pak čtenář například dozví, jak závisí využívání internetu na jejich pohlaví, věku či vzdělání.

Anketa

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

98%
2%
hlasovalo: 38025 lidí

Elektronická verze publikace se 70 tabulkami v xlsx formátu a 200 grafy za Česko a země EU s propojením na zdrojová data, je v české verzi dostupná ZDE. V současné době připravujeme i anglické vydání této publikace.

Data, uváděná v této publikaci, pocházejí především z oficiálních mezinárodně srovnatelných ročních šetření ČSÚ zaměřených na využívání informačních a komunikačních technologií jednotlivci a podniky. Podrobnější informace lze najít v každoročních publikacích z těchto dvou šetření, které jsou k dispozici ZDE a ZDE.

ČSÚ dlouhodobě sleduje nejen údaje o využívání digitálních technologií v jednotlivých sférách společnosti, ale i produkci digitálních technologií, včetně údajů o investicích, zahraničním obchodu a kvalifikovaných lidských zdrojích v této oblasti.

Tyto údaje naleznete opět v souhrnné datové publikaci Digitální ekonomika v číslech - 2022 (ZDE), která vyšla na konci minulého roku. Na 80 stranách rozdělených do sedmi kapitol naleznete ve 40 tabulkách a téměř 200 grafech podrobné údaje o ICT odbornících včetně jejich průměrné mzdy, studentech a absolventech ICT oborů na vysokých školách. A dále údaje o celkových investicích do ICT vybavení a softwaru, výdajích domácností za telekomunikační služby či údaje o výdajích na výzkum a vývoj v této oblasti. Nechybí zde ani přehled o vývozu a dovozu ICT zboží a služeb a v poslední kapitole pak hlavní ekonomické ukazatele za podniky v ICT sektoru. Kromě dat za Česko jsou ve většině případů uváděny také informace za státy Evropské unie a uživatel si tak může udělat obrázek o tom, jak si stojíme v oblasti digitalizace naší ekonomiky ve srovnání s ostatními státy společenství. Každá kapitola obsahuje i metodický úvod a odkaz na stránky s ČSÚ s podrobnějšími údaji pro danou oblast.

Elektronická verze publikace s propojením na zdrojová data, je v české verzi dostupná ZDE a v anglické ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Za volantem od 17

Dobrý den, prý má být možné řídit již od 17,ale pod dohledem. Tím dohledem se myslí kdo? Musímát taková osoba řidičák? A když se ěco stane,ponese daná osoba odpovědnost nebo jak to bude? A od kdy tut možnost zavedete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Plzeň: Křtiny zebry bezhřívé

7:05 Zoo Plzeň: Křtiny zebry bezhřívé

V roce 2020 začala plzeňská zoo chovat v rámci spolupráce zejména českých a slovenských zoo ohroženo…