Český telekomunikační úřad: Monitorovací zpráva 10/2021

23.10.2021 19:27 | Tisková zpráva

Poslední šance vyjádřit se k navrhované regulaci; za zneužívání tísňových linek hrozí vysoké pokuty

Český telekomunikační úřad: Monitorovací zpráva 10/2021
Foto: ČTÚ
Popisek: ČTÚ

V pondělí 25. 10. 2021 uplyne lhůta pro veřejnou konzultaci k návrhu analýzy velkoobchodního trhu přístupu k mobilním službám (trhu č. 3). 

Anketa

Chcete Pekarovou Adamovou za předsedkyni Poslanecké sněmovny?

4%
93%
hlasovalo: 45700 lidí
Následovat bude vypořádávání připomínek a dalším potřebným krokem pro navrhovanou regulaci tohoto trhu je notifikace u Evropské komise. Co dalšího najdete v měsíční monitorovací zprávě za říjen? Třeba informace o úspěšném prvním měsíci provozu nástroje NetTest nebo o tom, že vysoké pokuty hrozí tomu, kdo zneužije tísňovou linku.

Český telekomunikační úřad v návrhu analýzy velkoobchodního trhu přístupu k mobilním službám došel k závěru, že trh je třeba regulovat, mj. z důvodu, že velkoobchodní cena mobilních dat je trvale vyšší než cena maloobchodní a virtuální operátoři tak nemohou udržitelně a ziskově replikovat nabídky síťových operátorů a nabízet služby s větším objemem mobilních dat. Pokud budou závěry analýzy po vypořádání veřejné konzultace úspěšně notifikovány Evropskou komisí, regulace trojice síťových operátorů (MNO) může přinést lepší konkurenci a v důsledku i snížení cen mobilních dat pro spotřebitele. ČTÚ vyzývá dotčené subjekty, aby využily veřejnou konzultaci k připomínkám, podnětům a návrhům.

Mezi volání, která na tísňové linky nepatří, můžeme počítat omyly, dotazy a stížnosti mimo rámec složek Integrovaného záchranného systému, obtěžující hovory dětí nebo lidí pod vlivem alkoholu či návykových látek. Jsou to hovory, které nemají charakter tísňového volání. Posledním a nejzávažnějším případem jsou úmyslná zneužití tísňové linky, kdy dojde k nahlášení smyšlené události a k planým výjezdům složek Integrovaného záchranného systému. Podle právní úpravy je možné fyzické osobě, která uskutečňuje zlomyslná volání na číslo tísňového volání uložit pokutu až do výše 200 000 Kč. V případě opakovaného zneužití se sazba pokuty za přestupek zvyšuje na dvojnásobek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VLS: Vánoční stromky z Ralska dostaly děti z dětských domovů na Liberecku i senioři

22:45 VLS: Vánoční stromky z Ralska dostaly děti z dětských domovů na Liberecku i senioři

Lesníci VLS z Mimoně, kteří spravují přírodní oblast Ralska, včera rozvezli vánoční borovičky z lesů…