Český telekomunikační úřad: Monitorovací zpráva č. 5/2021

22.05.2021 11:54

Kontrola i dalších provozovatelů poštovních služeb zjistila nedostatky, stížností na poštovní služby přibylo.

Český telekomunikační úřad: Monitorovací zpráva č. 5/2021
Foto: ČTÚ
Popisek: ČTÚ

V květnové monitorovací zprávě informujeme o proběhlé kontrole provozovatelů poštovních služeb (s výjimkou České pošty, u které probíhají kontroly samostatně).

Anketa

Má ministr Arenberger skončit?

69%
18%
hlasovalo: 10223 lidí

Nedostatky byly zjištěny u více než poloviny z nich. Dále se v monitorovací zprávě věnujeme otázce, jakými způsoby lze vypovědět služby elektronických komunikací, a před létem přinášíme také edukativní článek o roamingu. Prostor má i pravidelné čtvrtletní vyhodnocení stížností účastníků služeb elektronických komunikací a poštovních služeb. Stížností na poštovní služby v posledním čtvrtletí výrazně přibylo.

ČTÚ v současné době eviduje 25 aktivních provozovatelů poštovních služeb. Nejenom Česká pošta tedy spadá pod regulaci ČTÚ. Na počátku roku 2021 se Úřad zaměřil na kontroly právě těchto ostatních poštovních provozovatelů.  Pochybení, týkající se např. uvádění informací v poštovních podmínkách, byla zjištěna u patnácti z nich.

Na konci června roku 2022 vyprší regulace roamingu ze strany Evropské unie, která umožňuje i v zahraničí v zemích EU a některých dalších zemích využívat princip „roam like at home“, neboli volat, smskovat a datovat za podmínek a za ceny jako doma. Evropská komise navrhla prodloužení regulace o deset let, do roku 2032, a proces schvalování již běží. V edukativním článku podrobněji vysvětlujeme důležité pojmy, jako např.  rozdíl mezi roamingem a mezinárodním voláním a varujeme, na co si dát pozor.

V přehledu stížností za I. čtvrtletí 2021 lze vypozorovat např. zvýšený počet uživatelů, nespokojených s rychlostí či kvalitou připojení (nárůst stížností o 37 % oproti předcházejícímu období). Přibylo i stížností uživatelů poštovních služeb, ČTÚ jich eviduje o 30 % více než v předcházejícím období.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Asociace poskytovatelů sociálních služeb, Asociace nestátních organizací a České asociace adiktologů  k závislosti na alkoholu, tabáku, hazardu či nelegálních drogách

12:58 Asociace poskytovatelů sociálních služeb, Asociace nestátních organizací a České asociace adiktologů k závislosti na alkoholu, tabáku, hazardu či nelegálních drogách

Adiktologický sektor vítá výstupy pětiletého projektu Rozvoje adiktologických služeb. Mohou znamenat…