Čeští zaměstnanci vyzkoušeli osvětlení, které dokáže nabudit podobně jako šálek kávy

16.02.2018 12:15

Společnost Philips Lighting, světový lídr v oblasti osvětlení, pomohla přeměnit českou centrálu energetické společnosti innogy, instalací systému LED osvětlení, které pomáhá podporovat přirozený denní biorytmus pracovníků kanceláří. Ráno a po obědě tak osvětlení vyzařuje příjemné jasné světlo, podobné tomu dennímu, aby zaměstnancům pomohlo stimulovat přísun energie, zvyšovat jejich komfort na pracovišti a zároveň podporovat jejich výkon. Stimulace je srovnatelná s konzumací silného šálku kávy.

Čeští zaměstnanci vyzkoušeli osvětlení, které dokáže nabudit podobně jako šálek kávy
Foto: Philips Lighting
Popisek: Osvětlení od Philips Lighting společně s innogy, které dokáže nabudit podobně jako šálek kávy

V listopadu 2017 společnost innogy dokončila rozsáhlou rekonstrukci kancelářských prostor sídla společnosti o rozloze 10.000 m2 v Limuzské ulici v Praze. Společnost upustila od tradičního uzavřeného kancelářského prostředí a využila příležitosti k vytvoření nejlepšího pracovního prostředí ve své třídě, které má za cíl zvýšit pohodlí, celkovou pohodu a produktivitu všech 550 zaměstnanců. Osvětlení hrálo v celkové renovaci, která zahrnovala novou restauraci a kuchyni včetně zavedení zdravého jídla, nový nábytek a kreativní prostory, klíčovou roli.
 
V nově využitém systému propojeného osvětlení společnosti Philips Lighting je nainstalováno přibližně 2 000 svítidel. Patří k nim 860 stmívatelných stropních svítidel „tunable white“ Philips PowerBalance a 96 Philips LuxSpace, které jsou naprogramované tak, aby v průběhu dne poskytovaly různou intenzitu světla a různou teplotu bílé barvy. Tyto drobné rozdíly v intenzitě a teplotě světla pomáhají podporovat komfort očí a mohou být zaměstnanci kdykoliv upraveny pro vykonávání specifických úkonů. Přestože je důraz tohoto osvětlení kladen především na zvyšování pohodlí zaměstnanců, pomáhá také zlepšovat provozní efektivitu prostřednictvím dálkového monitorování a údržby.

Spokojenost zaměstnanců

„Chtěli jsme pro naše zaměstnance vytvořit unikátní pracovní prostředí. Na začátku dne osvětlení napodobuje přirozené denní světlo, díky čemuž všem přítomným zajišťuje užitečný přísun energie. Intenzita světla se postupně snižuje až do oběda, po němž je opět zesílena, aby tak zaměstnancům dodala potřebnou energii potřebnou pro práci současně s trávením oběda. Téměř 80 % dotazovaných zaměstnanců uvedlo, že dané osvětlení je lepší nebo mnohem lepší, než to původní, a 60 % dotazovaných souhlasí s tím, že tento systém osvětlení pomáhá spoluvytvářet ideální místo, kde sami chtějí pracovat,“ říká Tomáš Michna, senior facility manager v Innogy Česká republika.
 
„Využili jsme naše dosavadní znalosti působení světla na lidskou psychiku, které jsme získali díky předchozím úspěšným projektům instalace osvětlení v nemocnicích a školách, a aplikovali je na kancelářské prostředí. Zjistili jsme, že pobyt v určité příjemné intenzitě světla a studenějšího tónu bílé barvy po dobu jedné hodiny se může rovnat energizující vzpruze srovnatelné se šálkem kávy,“ říká Jiří Tourek, ředitel Philips Lighting pro Českou Republiku. „Světlo však lze využít také k relaxaci nebo ke zklidnění zaměstnanců před obědem nebo před odchodem domů.“  
 
Přestože je osvětlení navrženo tak, aby během dne kopírovalo přirozený lidský biorytmus, zaměstnanci samozřejmě mohou světelnou atmosféru kdykoliv během dne upravit v závislosti na momentálních potřebách pomocí dotykového ovládacího systému Philips Antumbra Dynalite. Toto zařízení umožňuje ovládat nejen intenzitu světla a tón bílé barvy, ale také rolety, čímž umožňuje personalizaci světla, které bude vyhovovat okamžitým potřebám a preferencím zaměstnanců.

Spokojení zaměstnanci se vyplatí

Vysoká spokojenost na pracovišti pozitivně koreluje s vysokou motivovaností zaměstnanců. Nezávislý výzkum ukazuje, že spokojenost na pracovišti je pro podnikání výhodná, jelikož demotivovaní zaměstnanci stojí organizace v průměru o 3,400 USD ročně více (na každého zaměstnance s ročním platem 10,000 USD). Osvětlení kanceláří v Limuzské ulici, které 56 % zaměstnanců ohodnotilo jako příjemné pro oči, také přispělo k pozitivnímu hodnocení pracovního výkonu po rekonstrukci. 

Úspora energie díky řízenému osvětlení 

Instalace zahrnuje přibližně 150 senzorů, které detekují lidskou přítomnost a vypínají světla v místnostech, které jsou prázdné, čímž pomáhají šetřit energii. Tato kombinace energeticky účinných LED žárovek spolu s kontrolními senzory umožnila společnosti innogy snížit spotřebu elektrické energie o 50 % oproti předchozímu zářivkovému osvětlení.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Jaké jsou důvody pro zvýšení věkové hranice odchodu do penze ?

Jaké jsou důvody pro změny odchodu do penze našich občanů v 68 letech,když v žádném evropském státě není hranice odchodu do penze tak vysoká, přičemž spousta zemí je na tom ekonomicky podstatně hůře ? Nejde ze strany KDU-ČSL o další asociální opatření ?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Národní památkový ústav: Nejúspěšnějším historickým městem Plzeňského kraje se za rok 2022 staly Horažďovice

16:14 Národní památkový ústav: Nejúspěšnějším historickým městem Plzeňského kraje se za rok 2022 staly Horažďovice

Od roku 1995 je v tradiční celostátní soutěži za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace m…