Čistá pozice České republiky vůči rozpočtu EU za rok 2014

24.01.2015 14:55 | Zprávy

V loňském roce dosáhla čistá pozice České republiky vůči rozpočtu EU 76,2 mld. Kč, čímž pokračuje dlouhodobý trend kladné bilance ČR vůči rozpočtu EU. Čistá pozice byla vyšší pouze v roce 2013, a to o 8,6 mld. Kč, kdy činila 84,8 mld. Kč. Meziroční pokles čisté pozice vůči rozpočtu EU byl ovlivněn mj. vyšším objemem žádostí o platbu doposud neproplacených ze strany Evropské komise na konci roku 2014 oproti roku 2013.

Čistá pozice České republiky vůči rozpočtu EU za rok 2014
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Klíčovou úlohu v pozitivní bilanci ČR ve vztahu k rozpočtu EU za rok 2014 sehrály příjmy ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti, které dosáhly celkem 85,5 mld. Kč a tvořily přes 70 % celkových příjmů ČR z rozpočtu Unie (viz graf č. 2). Další významnou položku příjmů ČR z evropského rozpočtu představovaly prostředky na Společnou zemědělskou politiku ve výši 32,3 mld. Kč. Podrobnější rozpis příjmů a výdajů za rok 2014 shrnuje tabulka č. 1.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Jiří Čunek byl položen dotaz

Vláda

Chápu vás dobře, že vy hodnotíte líp novou vládu než tu předchozí? A jelikož to není poprvé, co se stavíte na stranu ANO, neuvažujete, že byste změnil politický dres?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vězeňská služba: Odsouzení pomáhali i o svátcích při likvidaci chovů, zasažených ptačí chřipkou

7:14 Vězeňská služba: Odsouzení pomáhali i o svátcích při likvidaci chovů, zasažených ptačí chřipkou

Do obce Habry na Havlíčkobrodsku bylo vysláno 22 odsouzených z Vazební věznice Hradec Králové a z Vě…