Cyklobusy Turistického spolku Lipenska převezly za červenec tři tisíce lidí

3. 8. 2017 11:34

Dvě nové linky cyklobusů, které uvedl v život Turistický spolek Lipenska, za první polovinu léta využilo tři tisíce pasažérů. Jedna linka vede od Rožmberku přes Lipno do Nové Pece až na Jelení Vrchy, druhá vozí prázdninové turisty z Horní Plané přes Lipno na Svatý Tomáš. Obě linky se potkávají na Lipně nad Vltavou s možností přestupu a jsou obě ZDARMA dostupné každému, kdo se u řidiče prokáže platnou Lipno kartou. Tento prázdninový luxus si turisté na Lipensku mohou dovolit díky sdružení prostředků a spolupráci šedesáti subjektů.

Cyklobusy Turistického spolku Lipenska převezly za červenec tři tisíce lidí
Foto: lipnonadvltavou.cz
Popisek: Lipno nad Vltavou
reklama

Lipenské obce, lipenští podnikatelé, Jihočeský kraj a Turistický spolek Lipenska zpestřili turistům, místním a zejména vyznavačům cyklistiky prázdniny. Přes šedesát subjektů na Lipensku sdružilo prostředky a společně dalo dohromady projekt turistických autobusů a cyklobusů, který propojuje celý region a usnadňuje všem pohyb okolo Lipenské nádrže. Hlavní atraktivitou a výsledkem spolupráce celého regionu je možnost využívat autobusy zdarma. Každý kdo se vybaví Lipno kartou, jede zadarmo, platí se jen za převoz kola. Aby mohl projekt na tomto principu fungovat, bylo v regionu zapotřebí sdružit přes půl milionu korun.

„Řada lidí využívá autobusy tak, že se s kolem vyvezou do kopce, třeba na Jelení Vrchy nebo na Svatý Tomáš, a potom si pohodlně sjíždí dolů na kole. Z Jeleních Vrchů podél Schwarzenberského kanálu a po březích Lipna přes Přední Výtoň až na hráz Lipna je to krásných 50 km, až do Rožmberka pak 70 km a je to pořád z kopce“, říká Jiří Mánek, předseda Turistického spolku Lipenska a iniciátor projektu.

Za první polovinu prázdnin autobusy využilo tři tisíce pasažérů. Lipno kartu a možnosti jezdit zdarma využila přibližně čtvrtina z nich. Více je využívaný spoj na páteřní lince mezi Rožmberkem a Novou Pecí. To proto, že jej využívají i místní lidé, kteří bydlí v obcích podél trasy. Místní s Lipno kartou mohou jezdit zdarma celou sezónu, která potrvá 64 dní, turista má pak na své kartě 10 zdarma jízd. Autobus z Horní Plané na Svatý Tomáš je využívaný méně. Zkušenosti také ukazují na velký vliv počasí. Zajímavé je, že autobusy jsou nejvíce využívané přes týden se špičkou v úterý, ve středu a ve čtvrtek.

„Nevyhnuly se nám problémy v podobě zpoždění některých spojů kvůli letním pracem na silnících, nevyhnula se nám ani porucha autobusu, nebo dokonce havárie s nabouráním cyklovleku v koloně, zaznamenali jsme i kolabs řidiče kvůli vedru. Občas je to adrenalin a je nutné improvizovat, ale máme na službu v zásadě dobrý ohlas. Je to první sezóna a získané poznatky chceme zúročit v příštích letech“, dodal k hodnocení projektu a poloviny sezóny cyklobusů Jiří Mánek.

„Je to skvělý projekt. Naše rodina se 3 dětmi by bez takové služby neměla možnost absolvovat cyklotrasu z Jeleních Vrchů zpět do Lipna nad Vltavou. Navíc je ochotná posádka autobusu a vše funguje jak má“, napsal v děkovném emailu na obecní úřad do Lipna nad Vltavou pan Aleš Zemek, který zde trávil koncem července týdenní dovolenou.

„Turistický spolek Lipenska vznikl teprve před rokem. Je to dobrovolné sdružení obcí, spolků a především podnikatelů, kteří jsou si vědomi, že bez vzájemné spolupráce kvalitu Lipenska stěží posuneme k lepšímu. Zatím jsme tu nikdy v historii neměli projekt, na kterém by se přímo podílelo přes 60 partnerů. Ale kromě dobré nabídky pro turisty i místní občany mám největší radost právě z onoho množství spolupracujících subjektů, kteří cítí společný zájem a jsou ochotni pro něj něco udělat,“ řekl již dříve k projektu Zdeněk Zídek, starosta obce Lipno nad Vltavou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká pošta: Seznam zemí, do nichž je omezeno odesílání zásilek

14:19 Česká pošta: Seznam zemí, do nichž je omezeno odesílání zásilek

Česká pošta doručuje svým zákazníkům v České republice zásilky z Číny a čínských e-shopů zásilky, kt…