CzechInvest: Český startup Dronetag převzal v Helsinkách vesmírného Oscara

06.01.2020 21:20 | Zprávy

Česká republika slaví další úspěch v oblasti kosmického průmyslu. Stojí za ním spolužáci z ČVUT.

CzechInvest: Český startup Dronetag převzal v Helsinkách vesmírného Oscara
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do Czechinvest

Teprve pětadvacetiletý Lukáš Brchl a jeho tým vyhráli se startupem Dronetag vesmírného Oscara. ­Tak se říká ocenění Galileo Masters, které si převzali na začátku prosince 2019 ve finských Helsinkách. Firma vyvíjí chytré zařízení a softwarovou platformu, díky kterým bude možné mapovat drony v leteckém provozu. Jak se podniká mladým studentům, kteří se na trh snaží uvést inovaci, na jejichž další vývoj a rozvoj budou moci využít prostředky E-GNNS Akcelerátoru v hodnotě až milion a půl korun českých, například ve formě mentoringu a koučování?

Píše se rok 2018 a skupina studentů se hlásí na Space Application Hackaton kosmického inkubátoru ESA BIC Prague, který je pod správou agentury CzechInvest. Soutěž nabízí mladým lidem příležitost konzultovat s odborníky své podnikatelské nápady a těm nejlepším i budoucí spolupráci. Právě zde přicházejí čtyři studenti Fakulty informačních technologií ČVUT s nápadem na mapování pohybu dronů a v roce 2019 zakládají firmu Dronetag. „Současný problém je ten, že drony nejsou viditelné v mapě leteckého provozu. Proto pracujeme na chytrém zařízení, které je bude monitorovat a zároveň bude schopné komunikovat s ostatními drony i letadly,“ popisuje produkt zakladatel firmy Lukáš Brchl.

Začátek podnikání byl špičkou ledovce

Na začátku se startup potýkal s problémy souvisejícími s technologií samotného produktu i s legislativními překážkami. „V té době žádný podobný produkt na trhu nebyl a neexistovala ještě ani nová legislativa pro drony. Náš projekt i tak vzbuzoval velký zájem, prezentovali jsme ho například na GSA Open Days v rámci festivalu Czech Space Week. Pak jsme se přihlásili do výběrového řízení ESA BIC a k našemu velkému překvapení jsme se do kosmického inkubátoru dostali. Ale to jsme byli ještě na úplném začátku, na špičce ledovce,“ říká o podnikatelských začátcích Brchl.    

Nyní je Dronetag v péči inkubátoru ESA BIC Prague. Firma je tak napojená na síť odborníků, kteří jí radí jak po technické, tak po podnikatelské stránce. „Kolegové z ESA BIC Prague nám radí hlavně v otázkách provozu a byznysu. Tím, že pracujeme na vývoji hardwaru i softwaru, je naše cesta komplikovanější. V současnosti ladíme poslední detaily a chystáme se na otestování produktu. Pak samozřejmě přichází na řadu hledání investora,“ dodává Brchl.

Chytrou krabičkou cesta nekončí

A jaké jsou další plány Dronetagu do budoucna? Podle Brchla jejich cesta nekončí jen jednou chytrou krabičkou. Firma má rozpracované různé navazující produkty a chce se propojit například s Řízením letového provozu. „Za šest let, co jsem v oboru, vidím, jak rychle se technologie mění a jak velký mají drony potenciál do budoucna. Takže bych řekl, že si s Dronetagem ještě pár let užijeme,“ uzavírá Brchl.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Proč nikdo neřeší nákup tanků bez výběrka?

Dobrý den, schvalujete nákup tanků, který vláda plánuje? Mě překvapuje, že nikdo neřeší, že nákup probíhá bez výběrového řízení. Podle mě to zavání korupcí nebo minimálně plýtvání veřejnými penězi, protože když není výběrko, jak se ví, že jde pro nás o ten nejvýhodnější nákup?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy zahájily prodej oblíbené Jízdenky na léto

22:03 České dráhy zahájily prodej oblíbené Jízdenky na léto

České dráhy zahájily předprodej Jízdenky na léto. S touto speciální jízdenkou získají cestující jedi…