CzechInvest: Data dálkového průzkumu Země Evropské kosmické agentury jsou volně k využití

17. 10. 2017 16:17

Na České zemědělské univerzitě v Praze se v pátek a sobotu 13. a 14. října 2017 konal hackathon EOvation Agriculture. Dvacítka studentů, začínajících podnikatelů a dalších nadšenců ve čtyřech týmech měla za úkol vytvořit aplikace, které by pomohly řešit dopady klimatických změn na zemědělství.

CzechInvest: Data dálkového průzkumu Země Evropské kosmické agentury jsou volně k využití
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do Czechinvest

 Jako nejlepší vyhodnotila porota projekt Earth Observation Soil, který díky agregaci družicových dat upozorní na klesající kvalitu půdy a poradí s nápravou, navrhne cílené využití hnojiv či dodatečné zavlažování.

První český hackathon využívající data dálkového průzkumu Země programu Copernicus Evropské kosmické agentury (ESA) a Evropské komise (EK) uspořádal kosmický inkubátor ESA BIC Prague agentury CzechInvest v rámci mezinárodního projektu Earth Observation ClimLab. „Družicová data ESA poskytuje volně. Projektem chce rozšířit povědomí o nich a možnostech jejich využití k vývoji produktů a služeb, které by redukovaly dopady klimatických změn a pomohly lidstvu s adaptací na ně,“ vysvětluje generální ředitel CzechInvestu Karel Kučera.

Ve vítězném týmu se sešli studenti Přírodovědecké fakulty UK, zástupci Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půd a start-upu World from Space. Cenou za jejich vítězství je mimo jiné návštěva sídla Evropské organizace pro výzkum meteorologickými satelity (EUMETSAT) v německém Darmstadtu. Svůj podnikatelský nápad zároveň mohou dále rozvíjet s pomocí konzultačních a poradenských služeb technologického i podnikatelského charakteru od kosmického inkubátoru ESA BIC Prague. V inkubátoru se jim dostane také marketingové podpory a pomoci s vyhledáváním možných partnerů i investorů.

„Výsledky ale byly velmi těsné. I ostatní týmy zaujaly a mnozí členové poroty se s nimi chtějí znovu setkat a nabídnout jim případnou pomoc s uvedením jejich nápadů na trh a hledáním prvního investora,“ dodává Jana Šmotková z ESA BIC Prague.

„Jsme moc rádi, že se můžeme podílet na organizaci takovéto akce, a podnítit tak mladé talenty k výkonu v zemědělské oblasti, což je vlajkové téma ČZU v Praze. Téma zemědělství začíná být opět atraktivní a moc doufáme, že tato akce se stane tradicí, a zájem účastníků bude mít rostoucí charakter," říká Gabriela Koláčková, manažerka podnikatelského inkubátoru Point One České zemědělské univerzity.

Vedle kosmického inkubátoru ESA BIC Prague agentury CzechInvest, který zastupuje Českou republiku, se na projektu Earth Observation ClimLab podílí i Polsko a Rumunsko. Projekt se nezaměřuje pouze na oblast zemědělství, ale na širokou škálu odvětví, ve kterých se změny klimatu projevují, například lékařství, vzdělávání, infrastrukturu a podobně. Více na eoclimlab.eu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Belgický velvyslanec navštívil Karlovarský kraj

22:16 Belgický velvyslanec navštívil Karlovarský kraj

Velvyslanec Belgického království v České republice Grégoire Vardakis přijel na pracovní návštěvu do…