CzechInvest: Konec chaosu na nebi s drony může přinést český startup Dronetag

23.04.2022 20:32 | Tisková zpráva

Evropská legislativa prochází procesem změn, které mají za cíl předcházet srážce dronů s letadly. Bezpilotní letouny se totiž doposud pohybovaly na nebi zcela bez kontroly a zařízení nebyla v letovém provozu vidět.

CzechInvest: Konec chaosu na nebi s drony může přinést český startup Dronetag
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do Czechinvest

Odpověď na řešení tohoto problému přináší česká firma Dronetag s malou krabičkou Dronetag Mini. Jednoduše se upevní na dron a pomocí mobilní sítě a Bluetooth se pro ostatní účastníky letového provozu stává zařízení viditelným. 

Drony jsou všude nad námi. Kromě zábavy pomáhají mapovat vojenské i civilní objekty, užívají se ve filmovém průmyslu nebo také v obraně. Jejich potenciálu si už před třemi lety všimli studenti z ČVUT. Od té doby přicházejí i za pomoci CzechInvestu a díky účasti v programu CzechStarter, s funkčními řešeními, jak se vypořádat například s přeplněným vzdušným prostorem.

Dronetag Mini je nejmenším, nejlehčím a nejlevnějším zařízením pro dálkovou identifikaci dronů na trhu a vydrží nabitý více než půl dne. Existuje k němu také mobilní i webová aplikace. „Každé zařízení má něco jako globální sim kartu, která mu umožňuje komunikovat s drony po celém světě. Automaticky se tak připojí do dostupné sítě a dron tak zůstává pod kontrolou," vysvětluje ředitel společnosti Lukáš Brchl.

Startup založil se spolužáky už na škole, kdy svůj nápad přihlásili do Space Application Hackathonu inkubátoru ESA BIC Czech Republic. Pod křídla kosmického inkubátoru také firma vstoupila a vzápětí obstála v celoevropské konkurenci – v roce 2019 vyhrála vesmírného Oscara. Tak se přezdívá ceně Galileo Masters.

Právě na globální trh firma také míří, protože v Česku příliš velkou konkurenci nemá. A podle slov Lukáše Brchla to chytrou krabičkou rozhodně nekončí. „Už nyní vidíme, že má produkt širší potenciál i to, jak rychle se technologie vyvíjí a s ní přibývají nové možnosti využití. S drony si tak myslím ještě nějaký čas užijeme," uzavírá.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomio Okamura byl položen dotaz

Co je podle vás příčinou vašeho neúspěchu?

Podle mě to souvisí i s tím, že se jste chytli papalášské manýry. Už jsem to třeba psala panu Fialovi, když tvrdil, jak je neetické někomu odebrat náhrady, když nepracuje a co myslíte, odpověděl mi alespoň? Ne. Vám už také většina z nás nestojí ani za odpověď. Dřív jste byli mnohem otevřenější. Naví...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS ČR: Na soutěži „Slezská Harta 2024“ poměřovalo své síly dvacet týmů

22:04 HZS ČR: Na soutěži „Slezská Harta 2024“ poměřovalo své síly dvacet týmů

Vodní nádrž Slezská Harta hostila, ve středu 12.6.2024, letos již XXIV. ročník soutěže ve vodním zác…