CzechInvest: Proběhl 2. ročník vědecko-technologické soutěže Transfera Technology Day 2021

20.11.2021 7:34 | Tisková zpráva

Ocenění získaly projekty na čištění vod, ošetření historických materiálů a stanovení bakterií v plodové vodě

CzechInvest: Proběhl 2. ročník vědecko-technologické soutěže Transfera Technology Day 2021
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do Czechinvest

V říjnu 2021 se uskutečnil druhý ročník vědecko-technologické soutěže Transfera Technology Day 2021. 

Anketa

Jste pro zavedení povinného očkování proti covidu-19?

80%
hlasovalo: 67304 lidí
 Soutěž pořádá spolek Transfera.cz za podpory generálního partnera, agentury CzechInvest, a mnoha dalších partnerů, mezi kterými jsou například Technická agentura ČR a Nadační fond NEURON.

Finalisty a vítěze vybrala porota složená ze zástupců byznys komunity, investorů a organizátorů, která hodnotila komerční potenciál výzkumných projektů z českých vysokých škol a výzkumných organizací.

Nejlepším projektem soutěže se staly speciální šumivé tablety na čištění kontaminovaných vod od týmu Univerzity Palackého v Olomouci. Mají sloužit zejména v případě živelných katastrof nebo při průmyslových haváriích. Tablety jsou snadno skladovatelné, rychle rozpustné a šetrné k životnímu prostředí.

Druhé místo získaly mikroemulze a gely na čištění historických materiálů týmu Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR. Jejich hlavní složkou je voda a  obsah aktivních složek je velmi nízký. Přesto jsou pro náročné čištění historických artefaktů účinné a zároveň šetrné.  

Bronzovou pozici obsadil projekt týmu Fakultní nemocnice Hradec Králové na stanovení přítomnosti bakterií v plodové vodě u pacientek s předčasným porodem s odtokem plodové vody. Díky této metodě mohou lékaři v řádu několika hodin identifikovat bakterie v plodové vodě a nasadit včas vhodnou léčbu, která sníží možné riziko poškození plodu.

Cenu sympatie získala aerační a oxygenační vložka do rybářských kádí Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Díky ní by se měly zlepšit podmínky ryb uskladněných v kádích při výlovu rybníků nebo při vánočním prodeji. Nová vložka zajistí dostatečné okysličení vody bez nutnosti kotvit hadice se vzduchem závažími, které komplikují výlov ryb a vedou často k jejich zranění.

Hlavním cílem soutěže je propojení byznysu a vědy za účelem získání zpětné vazby ke komerční připravenosti projektů a do budoucna i získání finančních prostředků pro perspektivní vědecké projekty.
„Česká věda a výzkum má mnoho nadějných talentů. Je ale nezbytné je dále motivovat a podporovat. Jsme proto rádi, že se nám daří propojovat svět peněz a nápady z vědecko-výzkumných kruhů. Zejména v začátcích se prakticky žádné projekty bez podpory neobejdou,“ uvedla Eva Janouškovcová, předsedkyně spolku Transfera.cz, který akci spoluorganizoval.

Letos se do finále soutěže kvalifikovalo třináct projektů. Všechny z nich mohou používat označení finalista TRANSFERA TECHNOLOGY DAY 2021 a vítězný projekt pak označení VÍTĚZ TRANSFERA TECHNOLOGY DAY 2021. Osvědčení je známkou kvality a může pomoci se zajištěním nejen finanční podpory. Finálové projekty také dostanou pozvánku do programu Technologické inkubace agentury CzechInvest, která na každý projekt může uvolnit až 5 milionů korun.

Záznam akce můžete shlédnout ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pro Libertate, Svědomí národa, Iniciativa nezávislých lékařů a vědců: V Praze se sešli vědci, lékaři a právníci k diskuzi nad covidem

14:21 Pro Libertate, Svědomí národa, Iniciativa nezávislých lékařů a vědců: V Praze se sešli vědci, lékaři a právníci k diskuzi nad covidem

V Praze dnes probíhá setkání odborné veřejnosti, na němž vědci, lékaři a právníci z České republiky …