CzechMed: S rozpuštěním Parlamentu nás čeká opět chaos!

23. 8. 2013 16:26

CzechMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků, reaguje na úterní rozpuštění Poslanecké sněmovny parlamentu ČR. Budou následovat horečné přípravy na předčasné volby a uvidíme, co všechno se dá stihnout, když se předvolební rok smrskne na dva měsíce. Co to však znamená pro zdravotnické prostředky, jejich uživatele, pacienty, zdravotníky i dodavatele? Více než jiné volby do Poslanecké sněmovny jsou všichni zmínění zasažení právě těmi nastávajícími. Ani ne tak tím, že se politická scéna výrazněji přeskládá, ale spíš tím, co se mělo v rutinním zákonodárném procesu stihnout ještě do voleb řádných.

CzechMed: S rozpuštěním Parlamentu nás čeká opět chaos!
Foto: CzechMed
Popisek: CzechMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků
reklama

Do řádných voleb se měl zpracovat zákon o zdravotnických prostředcích, na kterém se pracovalo téměř 2 roky, a který měl zcela nově a moderně nakreslit prostředí, ve kterém se zdravotnické prostředky registrují, dodávají, distribuují a používají a hradí.  Ne že by se v současnosti nedodávali, nepoužívali a nehradili. Nicméně nepřesnosti a volatilita procesu, jak se zdravotnické prostředky dostávají do úhrad - a tedy k použití pro pojištěnce - je výsledkem nedokonalé legislativy z dob minulých. VZP „obdařená“ kompetencí sestavování číselníku – neboli úhradového katalogu – se v této roli pohybuje v naprostém právním vakuu a její aktivity tomuto v současnosti odpovídají. Neustále se měnící a zpřísňující formální požadavky mají za následek, že již přes rok se do úhrad dostává minimum výrobků z těch, které o to žádají.  Zákon o zdravotnických prostředcích měl v tomto směru nastolit srozumitelná a hlavně vymahatelná pravidla, podle kterých by pacient věděl přesně, na co má nárok, ale také dodavatel mohl s určitou mírou přesnosti odhadnout, kolik času mu vstup do úhrad bude trvat a kolik to bude vyžadovat práce.

„Tento transparentní očekávaný stav se nám v lepším případě posouvá tak o rok, v horším do nedohledna. Jde o to, zda přicházející vláda sezná, že zákon o zdravotnických prostředcích je spíše technickou normou, která slouží dobré věci, anebo se v něm najde dostatek „politického materiálu“, který bude nutné seskládat znovu – k užitku zatím nevíme koho, leč ke škodě mnohých. Může se však stát, že i tento zákon se „sveze“ jako zákonné opatření Senátu iniciované vládou v demisi. V tom případě by účinnost zákona zůstala beze změny k začátku roku 2014, anebo s posunem v řádu jednotek měsíců,“ odhaduje situaci MUDr. Miroslav Palát, prezident asociace CzechMed.. S tím se dá žít, je to však ve hvězdách. Dnes, co do politického vývoje, si nemůžeme být jisti ani tím, že po neděli přijde pondělí. Nechme se překvapit.

Pokud máte zájem, můžeme na toto téma dále diskutovat na:
https://twitter.com/CzechMed/status/370458237369200640

Zájmové sdružení CzechMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků, bylo založeno v roce 1998 s cílem dlouhodobě přispívat ke zvyšování úrovně zdravotní péče v České republice prostřednictvím produktů svých členů. CzechMed sdružuje na 26 členů, českých i mezinárodních společností, které reprezentují 30 % českého trhu zdravotnických prostředků. Cílem je postupné zvyšování povědomí o nejmodernějších zdravotnických prostředcích u odborné i laické veřejnosti. (Více informací získáte na stránkách www.czechmed.cz)

CzechMed je členem evropské skupiny EUCOMED, která zastupuje společnosti, které vyvíjí, navrhují, vyrábějí a dodávají zdravotnické technologie používané při diagnostice. EUCOMED zastupuje přímo i nepřímo názory 25 000 firem, které působí na evropském trhu. Evropský průmysl zdravotnických technologií má roční obrat více než 100 miliard EUR a zaměstnává na 575 tisíc vysoce kvalifikovaných pracovníků. Malé a středně velké společnosti tvoří více než 90 procent odvětví. Jejich technologie slouží k prevenci, léčbě a zlepšení stavu onemocnění a zdravotních postižení. Evropský průmysl zdravotnických technologií investuje ročně do výzkumu a vývoje 3,8 miliardy EUR (tj. více než 110 miliard CZK). EUCOMED usiluje o zlepšení přístupu pacientů i odborníků k moderním, inovativním a spolehlivým zdravotnickým technologiím. (Více informací získáte na stránkách www.eucomed.org)

Zdravotnické prostředky a zdravotnické technologie

Definice zdravotnických prostředků je součástí Zákona o zdravotnických prostředcích č. 123/2000 Sb. Pojem zdravotnické prostředky označuje širokou paletu výrobků používaných ve zdravotnictví ke zlepšení práce lékařů a zlepšení komfortu a úspěšnosti péče pacientů. Jedná se o výrobky využívané v oblastech inkontinenční a stomické péče, chirurgické šití, nástroje a materiály nebo implantáty (kloubní nebo pacemakery). Nesmíme zapomínat ani na diagnostická zařízení a informační zdravotnické systémy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Děti v Minisčítání potvrdily počítačovou gramotnost

16:09 Český statistický úřad: Děti v Minisčítání potvrdily počítačovou gramotnost

Nejdůležitější je pro děti rodina. V případě problému jdou za rodiči dvě třetiny školáků. Informace …