CzechTourism: Cestovní ruch v Česku se vloni propadl na polovinu

15.02.2021 18:59 | Zprávy

Cestovní ruch v České republice byl v loňském roce silně zasažen pandemií Covid–19. Po slibném začátku roku přišlo zpomalení téměř na nulu, které se podařilo krátkodobě oživit v hlavní letní sezóně. Příjezdový cestovní ruch se v roce 2020 propadl o téměř 75 %, domácí cestovní ruch i přes velmi silnou hlavní sezónu poklesl o 28 %. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).

CzechTourism: Cestovní ruch v Česku se vloni propadl na polovinu
Foto: CzechTourism
Popisek: Logo Czech Tourism

Celkově se podle ČSÚ v roce 2020 ubytovalo v hotelech, penzionech a kempech v České republice o 11 milionů hostů méně než v roce 2019.

Vzhledem k aktuálnímu vývoji epidemiologické situace bude i letošní cestovní ruch především o tuzemských hostech. Ze zahraničních zdrojových trhů budou k těm nejdůležitějším patřit sousední země (Německo, Polsko, Slovensko a Rakousko) a země v dojezdové vzdálenosti autem (Nizozemí a Maďarsko).

„Z dat hromadných ubytovacích zařízení za rok 2020 je zřetelné, že jak u domácích, tak u zahraničních turistů poměrně významně vzrostla průměrná doba pobytu, u domácích je dokonce nejdelší za posledních 8 let. Můžeme tedy očekávat, že pokud budou mít letos lidé možnost vyjet na dovolenou, stráví na ní delší dobu. Při rozhodování, jakou destinaci zvolí pak budou pro zahraniční návštěvníky podstatná pravidla vstupu i pobytu v České republice, ale i jistota, že tato bezpečnostní i hygienická opatření budou na místě dodržována. Významnou roli pro usnadnění cestování mohou přinést technické inovace jako například, IATA travel pass, pokud by jej uznala většina států,“ uvedl Jan Herget ředitel agentury CzechTourism.

„Turisté mají i nadále zájem o cesty do České republiky, což je vidět jak v datech z vyhledávání leteckých spojení, tak z rezervací ubytování. Stále je zde však velká míra nejistoty. Pozvolný restart cestovního ruchu očekáváme hned po uvolnění restrikcí spojených s cestováním, kdy by do České republiky mohli přijet první turisté ze sousedních zemí, Nizozemska nebo Maďarska, které jsou v dojezdové vzdálenosti,“ doplnil Herget.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Zajímá mě, co si přeje ODS?

Protože vy na jednu stranu tvrdíte, že: ,,Zdá se, že si voliči nepřejí další federalizaci EU, bezbřehou migraci a ničení konkurenceschopnosti a životní úrovně radikální zelenou ideologií vtělenou do Green Dealu. To je nadějná zpráva." Jak ale vysvětlíte vaše spojení s Lidovci a TOPkou? Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK ČR: Akce v terénu, které pořádá Dům přírody Brd, si navštěvníci oblíbili

20:48 AOPK ČR: Akce v terénu, které pořádá Dům přírody Brd, si navštěvníci oblíbili

Dům přírody Brd v létě oslaví rok od svého otevření. Lidé si do nového návštěvnického střediska hned…