CzechTourism: Příjezdy zahraničních turistů v prvním čtvrtletí opět vzrostly

13.05.2015 12:02

V prvním čtvrtletí přijelo do hromadných ubytovacích zařízení celkem 1,5 milionu zahraničních turistů, což bylo o 7,1 procenta více než ve stejném období předchozího roku.

CzechTourism: Příjezdy zahraničních turistů v prvním čtvrtletí opět vzrostly
Foto: CzechTourism
Popisek: Logo Czech Tourism
reklama

Naopak příjezdy ruských turistů zaznamenaly propad téměř o polovinu. Vyplývá to z dat o návštěvnosti hromadných ubytovacích zařízení, která v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Na riziko výrazného poklesu příjezdů z Ruska upozorňovali odborníci i podnikatelé už od počátku rusko–ukrajinské krize, ke které se navíc přidal pro Rusy nevýhodný kurzový vývoj rublu. Ten je přímým důsledkem odvetných sankcí EU. Na konci roku 2014 si ruský trh vedl ve srovnání s očekáváním analytiků lépe, když celkové příjezdy klesly meziročně jen o 13 procent. V prvním čtvrtletí roku 2015 se však propad prohloubil. Nejvýrazněji změnu pocítily subjekty, věnující se zejména lázeňství, které se zaměřují výhradně na ruský trh. Ty musí nyní hledat nové způsoby, jak situaci řešit.

„První čtvrtletí bývá v příjezdovém cestovním ruchu tradičně nejslabší, takže celkový vývoj roku z něj nelze odhadovat. Je možné, že roli sehrálo i květnové mistrovství světa v ledním hokeji a někteří Rusové tak naplánovali návštěvu ČR až na květen,“ uvedla Monika Palatková, generální ředitelka agentury CzechTourism.
Velmi pozitivně se naopak vyvíjel příjezdový cestovní ruch z ostatních významných zdrojových trhů.  Z evropských rostly příjezdy především z Itálie, Německa, Polska, Rakouska, Slovenska či Velké Británie. Ze vzdálených zemí si nejlépe vedly Spojené státy americké a Jižní Korea.

„Agentura CzechTourism se dlouhodobě snaží podporovat diverzifikaci incomingového cestovního ruchu, takže se výpadek tak významného trhu, jakým je Rusko, daří díky zvýšenému zájmu z dalších zdrojových trhů v počtu příjezdů zatím nahradit,“ doplnila Palatková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

České dráhy: Jízdenka na léto nabízí volné cestování po Česku

21:19 České dráhy: Jízdenka na léto nabízí volné cestování po Česku

Jízdenka na léto nabízí za paušální cenu na jeden nebo dva týdny volné cestování bez omezení ujetých…