CzechTourism: Ruských turistů v Česku zatím neubývá

12.05.2014 19:30

(Praha, 9. května) V prvním čtvrtletí roku 2014 přijelo do Česka celkem 1,4 milionu zahraničních turistů, což představuje nárůst 1,6 procenta oproti stejnému období předchozího roku. Zpomalení růstu zaznamenaly statistiky u turistů z Ruské federace. Vyplývá to z údajů o návštěvnosti hromadných ubytovacích zařízení (HUZ), které v pátek zveřejnil Český statistický úřad.

CzechTourism: Ruských turistů v Česku zatím neubývá
Foto: CzechTourism
Popisek: Logo Czech Tourism

Ruských turistů přijelo v prvním čtvrtletí roku celkem 184 tisíc, což představuje meziroční nárůst tři procenta.  V minulých letech však příjezdy ruských turistů rostly mnohem rychleji. Mezi roky 2012 a 2013 se například počet příjezdů ruských turistů zvýšil o celých 10 %.

"Do příjezdů z Ruska se v prvním čtvrtletí promítla zejména devalvace rublu, která skokově zdražila zájezdy do Česka. Důsledky rusko–ukrajinské krize ale silně pocítíme v druhém čtvrtletí,“ uvedl Rostislav Vondruška, generální ředitel agentury CzechTourism. Přestože příjezdy ruských turistů zatím pouze zpomalily, v případě další eskalace konfliktu by mohly začít klesat.

Podle tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Kateřiny Petříčkové  incomingové cestovní agentury evidují snížení počtu rezervací od dubna letošního roku o 20 %. Rusové se obávají vyhrocené vnitropolitické situace, a proto raději nevycestovávají do zahraničí. Poklesu zájmu o cesty do Evropy zavdává příčinu také zesilování sankcí vůči Rusku ze strany USA a EU. Na červnové termíny jsou poklesy ještě zásadnější. Obavy z eskalace nepokojů jsou vidět především u individuálních cestujících,“ uvedla Petříčková.

Vialam Sivek, předseda Asociace cestovních kanceláří upozorňuje: „Čeká nás silný boj o ruské turisty a je důležité být konkurenceschopný a to včetně vydávání turistických víz.  Ve vydávání běžných turistických víz na 1 vstup není mezi zeměmi Schengenu zásadních rozdílů, ale u vydávání multi víz (na rok a více) jsou dost velké rozdíly a ČR patří určitě mezi ty s nejpřísnějším posuzováním. “

Agentura CzechTourism ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj se na aktuální situaci snaží reagovat. „CzechTourism plánuje oslovit ruskou veřejnost, aby ji povzbudil k cestám do oblíbené destinace – České republiky. Využijeme k tomu kombinaci PR článků, inzerce, outdoorové reklamy a elektronických médií. Důležitým faktorem je zde včasnost oslovení cestovatelské veřejnosti, aby se nezastavil příliv návštěvníků z ruské federace po květnových svátcích“, dodává Vondruška.

V prvním čtvrtletí roku vzrostly také příjezdy turistů z Polska (+ 10 %), Slovenska (+ 7 %), či Velké Británie (+ 4 %). Z mimoevropských trhů rostla tradičně Čína (+ 6 %) a především Jižní Korea (+ 43 %). Jihokorejských turistů dokonce poprvé přijelo více než turistů z Číny.

Počet turistů z Německa dosáhl v prvním čtvrtletí celkem 293 tisíc a proti předchozímu roku se prakticky nezměnil. Počty přenocování zahraničních turistů v prvním čtvrtletí také stagnovaly -  dosáhly celkové hodnoty 4,3 milionu.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Finanční správa: Informace k výpočtu vlastních příjmů manžela/manželky pro účely uplatnění slevy na dani

11:44 Finanční správa: Informace k výpočtu vlastních příjmů manžela/manželky pro účely uplatnění slevy na dani

Generální finanční ředitelství z důvodu správné aplikace § 35ba odst. 1 písm. b) zákona č. 586/1992 …