DIAMO: Mezinárodní kurz pořádaný WNU SUP hostil odborníky z univerzit

04.04.2019 22:11

První letošní kurz „Produkce radioaktivních minerálů, odpadový management a sanace životního prostředí po těžbě uranu” pro zahraniční odborníky nominované Mezinárodní agenturou pro atomovou energii uspořádali zaměstnanci Mezinárodního školicího střediska WNU SUP ve dnech 4.–29. března 2019.

DIAMO: Mezinárodní kurz pořádaný WNU SUP hostil odborníky z univerzit
Foto: red
Popisek: DIAMO, logo společnosti

Čtyřtýdenní tréninkový program byl zaměřen na celý cyklus produkce uranu s větším akcentem na řešení likvidace a sanace po těžbě uranových rud, radiační ochranu a geofyzikální a jiné metody průzkumu lokalit s možným výskytem radioaktivních minerálů. Kurzu se zúčastnili dva experti na aplikovanou geologii z Demokratické republiky Kongo a pět zástupců Čínské lidové republiky, jejichž specializace byla rovnoměrně rozdělena mezi témata kurzu, tedy geofyzika, geologie, nakládání s vodami, radiační ochrana a vrtné práce. Kromě desítek hodin teoretických lekcí, v nichž účastníkům předávali své zkušenosti nejen experti z řad zaměstnanců státního podniku DIAMO, ale i odborníci z předních českých institucí a firem (Státní úřad pro jadernou bezpečnost, Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská Českého vysokého učení technického, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy, ÚJV Řež, OPV, s. r. o., a další nezávislí experti), čekalo na účastníky celkem 11 exkurzí na pracovištích zmiňovaných pražských univerzit, na Státním úřadě radiační ochrany a na lokalitách státního podniku DIAMO, včetně prohlídek sanačních technologií. Jedním z velmi zajímavých bodů programu byla návštěva Hornického muzea v Příbrami, kde za odborného a poutavého výkladu pana doktora Velfla zhlédli účastníci kurzu sbírky muzea, expozici v bývalé Cáchovně, historickou důlní techniku včetně parních těžních strojů a navštívili podzemí březohorských dolů. 

V pátek 29. března 2019, po 4 týdnech intenzívního plnění školicího programu, proběhlo závěrečné zhodnocení a kurz byl ukončen slavnostním předáním certifikátů účastníkům.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uložením časové schránky ČNB ukončila oslavy 100 let koruny

14:20 Uložením časové schránky ČNB ukončila oslavy 100 let koruny

Za přítomnosti tří guvernérů byla ve čtvrtek 5. prosince 2019 do sousoší Světlonoše se lvem na střeš…