DIAMO: Palivový kombinát Ústí získal zvláštní ocenění hejtmana Ústeckého kraje

21.01.2022 10:57 | Tisková zpráva

Biotechnologický systém čištění důlních vod z jámy MR1 v Mariánských Radčicích Palivového kombinátu Ústí byl oceněn v soutěži Stavba Ústeckého kraje 2021 Zvláštní cenou hejtmana Ústeckého kraje a Cenou České komory autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT). Autorem této stavby je společnost Terén Design, s.r.o.

DIAMO: Palivový kombinát Ústí získal zvláštní ocenění hejtmana Ústeckého kraje
Foto: red
Popisek: DIAMO, logo společnosti

Soutěž Stavba Ústeckého kraje vyhlásila v říjnu loňského roku již podeváté Okresní hospodářská komora v Litoměřicích. Záštitu nad soutěží převzal hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller a odborné garance se ujaly ČKAIT a Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR. Cílem soutěže je představit široké odborné i laické veřejnosti nejlepší stavby realizované v uplynulém období. V devátém ročníku soutěže se posuzovaly stavby postavené na území Ústeckého kraje v letech 2019–2020.

Cílem oceněného systému je zajistit stabilní nízkonákladový způsob čištění důlních vod s využitím fyzikálně-chemických a biologických procesů, které se běžně vyskytují v přírodních mokřadních ekosystémech. PKÚ zajišťuje čerpání a čištění důlních vod v lokalitě Mariánských Radčic již od roku 2004 v rámci nutného odvodňování Mostecké pánve. Biotechnologický systém byl vybudován společností Eurovia CS, a. s. ve spolupráci se společností Herkul a. s.

Jedná se o unikátní řešení čerpání a čištění důlních vod, které se skládá ze sedmi nádrží – 6 je usazovacích a čistících a sedmá nádrž je stabilizační a dočišťovací. Stavba trvala více než rok a byla hrazena z Programu určeného na odstraňování starých ekologických škod vzniklých před privatizací hnědouhelných těžebních společností v Ústeckém a Karlovarském kraji (tzv. 15 ekomiliard).

Biotechnologický systém čištění důlních vod nechal zrealizovat Palivový kombinát Ústí (PKÚ) na svém středisku Kohinoor v Mariánských Radčicích ještě jako samostatný státní podnik, který od 1. ledna 2022 přešel pod státní podnik DIAMO jako jeho odštěpný závod.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Kdo nese odpovědnost za situaci v Praze? Vláda nebo Vy?

Jako primátora se vás ptám. Jak je možné, že se v jiných krajíc řeší, zda mají pro uprchlíky kapacity (ubytovací, zdravotní, sociální, práci…),v Praze toto evidentně nikdo neřešil, nikdo se lidí neptal. Víte mě to přijde tak, že hlavně pažané jsou solidární hodně, ale zbytek republiky méně a ze všeh...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

DPP: Do Opletalovy ulice se vrací provoz tramvají

13:20 DPP: Do Opletalovy ulice se vrací provoz tramvají

Po více než 44 letech se do Opletalovy ulice v Praze 1 vrací provoz tramvají. Dopravní podnik hl. m.…