DIAMO: Proběhla druhá vlna propouštěcích pohovorů na karvinských dolech

13.03.2021 17:17

Státní podnik DIAMO dokončil druhou vlnu propouštěcích pohovorů zaměstnanců utlumovaných dolů převzatých od OKD dle vládního usnesení. Od 3. 3. do 10. 3. 2021 absolvovalo pohovory 1 212 lidí. Až na jednoho si všichni zvolili ukončení pracovního poměru dohodou.

DIAMO: Proběhla druhá vlna propouštěcích pohovorů na karvinských dolech
Foto: red
Popisek: DIAMO, logo společnosti
reklama

„Byla to náročná akce, kterou jsme připravovali ve spolupráci s pracovníky OKD už od prosince. Na přípravě a organizaci pohovorů se podílely čtyři desítky našich zaměstnanců nejen z regionu a ředitelství, ale i z ostatních odštěpných závodů. Děkuji všem, kteří přispěli k tomu, že pohovory proběhly bez komplikací i přes mimořádně složitou koronavirovou situaci,“ uvedl Ludvík Kašpar, ředitel státního podniku DIAMO.

Anketa

Věříte léku ivermektin?

66%
7%
hlasovalo: 15074 lidí

Státní podnik ve spolupráci s OKD a odbory sestavil 10 komisí, které prováděly pohovory na 10 místech OKD a denně musely zvládnout přes dvě stovky pohovorů. Probíhaly na dolech Darkov, ČSM a ČSA podle stanoveného harmonogramu v pracovních dnech od 7.00 do 16.00 hodin.

Zaměstnanci měli možnost stejně jako při první vlně ukončit pracovní poměr dohodou nebo výpovědí. Se všemi zaměstnanci, kterých se týká propouštění, pracovníci OKD provedli předem informační pohovory. Během propouštěcích pohovorů si ukončení pracovního poměru dohodou zvolilo 1 211 lidí. Osmi zaměstnancům byla po projednání s odbory zaslána výpověď. Se zbývajícími třemi desítkami zaměstnanců, kteří se nedostavili převážně proto, že jsou v dočasné pracovní neschopnosti (nemocenská) nebo v karanténě s dočasnou pracovní neschopností, proběhnou pohovory individuálně v náhradním termínu.

V případě ukončení pracovního poměru dohodou k 31. 3. 2021 zaměstnanci obdrží až 11násobek průměrného měsíčního výdělku (podle počtu odpracovaných let), v případě výpovědi pouze maximálně 4násobek průměrného měsíčního výdělku. Na základě výpovědi bude pracovní poměr ukončen k 31. 5. 2021. Postup a přechod práv i povinností z pracovněprávních vztahů na nového zaměstnavatele byl projednán se zástupci všech odborových organizací působících na OKD i v s. p. DIAMO. 

Hlavním podpůrným nástrojem státu pro odcházející pracovníky je státní příspěvek ke zmírnění sociálních dopadů útlumu hornictví (dle NV č. 415/2020 Sb.). Mají na něj nárok všichni propuštění zaměstnanci, ale musí o něj požádat. Informace a formuláře dostali při propouštěcích pohovorech. Pro horníky pracující pod zemí činí příspěvek 8 000 korun měsíčně, pro ostatní 5 300 korun měsíčně. Podporu mohou dostávat až pět let v závislosti na odpracované době a věku pracovníka.

Původní počet zaměstnanců OKD, určených v prosinci k ukončení pracovního poměru ve druhé vlně (1 277), se postupně před pohovory ještě snížil vlivem různých okolností, zejména z důvodu potvrzení nemoci z povolání a také převodem dalších pracovníků na útlumové práce pod s. p. DIAMO. Oproti loňským předpokladům zůstává na převedených dolech pod státním podnikem DIAMO více zaměstnanců. Aktuálně má závod DARKOV přes 700 zaměstnanců.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Přesun amerických jednotek přes Českou republiku - cvičení Saber Guardian 2021

22:30 Armáda ČR: Přesun amerických jednotek přes Českou republiku - cvičení Saber Guardian 2021

Ve dnech 13. až 17. června 2021 postupně přes Českou republiku ze Slovenska do Německa přejede šest …