DIAMO: Vláda schválila postupnou uzavírku uranového dolu Rožná I

26.01.2016 14:50

Vláda České republiky na zasedání 25. ledna 2016 schválila postupnou uzavírku uranového dolu Rožná I v Dolní Rožínce na Vysočině do konce roku 2017 a zadala úkoly a opatření ke zmírnění negativních dopadů tohoto kroku. Některé z nich připravuje přímo státní podnik DIAMO.

DIAMO: Vláda schválila postupnou uzavírku uranového dolu Rožná I
Foto: DIAMO
Popisek: DIAMO

Státní podnik DIAMO, který důl Rožná I provozuje, se snaží s předstihem předejít dopadům plánovaného ukončení těžby uranu na zaměstnanost v regionu.

„Připravujeme projekty, ve kterých by velká část zaměstnaců našla nové uplatnění. Mezi ně patří Podzemní výzkumné pracoviště Bukov, které může zaměstnat až 150 pracovníků. Intenzivně ale pracujeme i na dalších možnostech,“ uvedl Tomáš Rychtařík, ředitel státního podniku DIAMO. Ve hře je příprava studie proveditelnosti vybudování podzemního zásobníku na zemní plyn nebo podzemního energetického zásobníku v rožínecké oblasti.

Poslední fungující uranový důl ve střední Evropě zaměstnává v současné době 374 horníků. Část zaměstnanců se bude podílet na zajišťování útlumu a zahlazování těžby, případně na likvidaci a sanaci důlních děl na jiných místech. „Až 174 zaměstnanců by mohlo využít připravované změny odchodů horníků do důchodu,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek na tiskové konferenci během své návštěvy na začátku ledna 2016 v Dolní Rožínce.

Provoz dolu Rožná bude v letošním roce probíhat v podobném rozsahu jako loni. V příštím roce začne provádění technických opatření potřebných pro uzavření nejhlubší části dolu. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zlínský kraj: Rada kraje rozhodla o změně ve vedení Krajské nemocnice T. Bati

22:33 Zlínský kraj: Rada kraje rozhodla o změně ve vedení Krajské nemocnice T. Bati

Rada Zlínského kraje ve funkci jediného akcionáře Krajské nemocnice T. Bati, a. s. dnes odvolala z p…