DIAMO poprvé od útlumu těžby zpřístupní veřejnosti Důl Jeremenko

09.09.2019 21:20

Jediný důl v Ostravě, na kterém se dodnes fárá, se v sobotu 14. září na pár hodin otevře veřejnosti. Státní podnik DIAMO tam pořádá den otevřených dveří.

DIAMO poprvé od útlumu těžby zpřístupní veřejnosti Důl Jeremenko
Foto: red
Popisek: DIAMO, logo společnosti

Důl Jeremenko těžil uhlí téměř sto let a patřil k nejhlubším na Ostravsku. Těžit přestal před 26 lety, ale nebyl zasypán jako ostatní. Zajišťuje čerpání důlních vod pod celou Ostravou, slouží jako sídlo závodu ODRA státního podniku DIAMO, sociální centrum a dispečerské pracoviště protimetanového systému. Očekává se několik stovek návštěvníků.

Zájemci si mohou navštívit areál dolu v Ostravě – Vítkovicích (ul. Sirotčí) v čase od 10 do 16 hodin. Bude možné vyjet na dominantní kladivovou těžní věž jámy Jeremenko, prohlédnout si působivou strojovnu uvnitř a venku Ostravu i okolí z výšky 55 metrů. Dále budou k vidění unikátní obří čerpadla pro čerpání důlní vody z ostravské a petřvaldské dílčí pánve. Součástí programu je i prohlídka druhé strojovny s památkově chráněným funkčním elektrickým těžním strojem z roku 1924 a prohlídka centrálního dispečinku pro řízení čerpání důlních vod a monitoring výstupu důlních plynů na povrch.

Státní podnik DIAMO, který se stará o zavřené šachty na Ostravsku a zahlazování následků těžby, připravil pro návštěvníky také promítání dokumentárních filmů a výstavu fotografií s hornickou tématikou nebo výstavu pracovních nástrojů a hornických artefaktů z ostravských dolů. Poprvé bude vystaven autentický model ostravského dolu Petr Bezruč od Petra Kubinského. Doprovodný program byl připraven ve spolupráci se sběrateli a hornickými nadšenci: Petrem Kubinským, Rostislavem Šerudou, Kateřinou Polínkovou a Janem Pastrňákem.

Těžba na Dole Jeremenko (dříve Louis) probíhala v údobí 1896 – 1992 a bylo tam vytěženo 28,5 milionu tun uhlí. Důl měl rozlohu 290 ha, 8 pater, tři jámy a největší hloubka, odkud se dobývalo uhlí, byla 1200 m. Na základě rozhodnutí státu byla těžba na Dole Maršál Jeremenko utlumena a zcela ukončena k 31. 12. 1992.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Havlíček se v Protonovém centru seznámil s nejmodernějšími technologiemi léčby onkologických onemocnění

20:23 Ministr Havlíček se v Protonovém centru seznámil s nejmodernějšími technologiemi léčby onkologických onemocnění

Protonové centrum v Praze zpřístupnilo v sobotu dne 14. září 2019 za účasti ministra průmyslu a obch…