DPP: Forenzní audit odhalil nová závažná pochybení v Pražské strojírně

27.09.2017 11:37

Forenzní audit společnosti Ernst & Young potvrdil závěry vnitřního auditu Pražské strojírny, dceřiné společnosti DPP. Nalezl také další pochybení bývalého managementu Pražské strojírny pod vedením Ing. Vladimíra Říhy. Nejzávažnější se týká smlouvy o koupi nového brousícího stroje.

DPP: Forenzní audit odhalil nová závažná pochybení v Pražské strojírně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Logo Dopravního podniku hlavního města Prahy

Dozorčí rada Pražské strojírny uložila představenstvu Pražské strojírny připravit rozšíření trestního oznámení na základě výsledků forenzního auditu.

„Forenzní audit provedený renomovanou externí společností bohužel potvrdil závěry našeho vlastního interního šetření. Našli jsme nové pochybné zakázky a nehospodárné nakládání s prostředky na reprezentaci. Celková škoda je v řádech desítek miliónů korun. Bohužel jsme také zjistili, že bývalý generální ředitel Pražské strojírny v rozporu se svými povinnostmi uzavřel smlouvu o koupi nového brousícího stroje za 101 mil. Kč,“ říká Róbert Masarovič, současný člen představenstva Pražské strojírny.

Forenzní audit ukázal, že plánovaný provoz tohoto brousícího stroje při předpokládaných ekonomickým parametrech během deseti let vygeneruje ztrátu ve výši přesahující 92 mil. Kč. Další nesrovnalosti byly zjištěny ve smluvní dokumentaci ke koupi stroje. Ten navíc nemá homologaci pro provoz v České republice, což jeho využití dále ztěžuje. Vedení Pražské strojírny proto bude jednat s dodavatelem i dalšími smluvními stranami o možnostech nápravy pochybení bývalého vedení. 

„Se závěry forenzního auditu jsme hluboce znepokojeni. Současné představenstvo se problémy spojené s nehospodárnostmi bývalého vedení exředitele Vladimíra Říhy snaží řešit. Radikální optimalizace v oblasti neefektivních provozních nákladů přináší první ovoce, do srpna letošního roku dosáhla Pražská strojírna zisku před zdaněním 6,2 mil. Kč. V porovnání se ztrátou 19,5 mil. Kč v roce 2016 se jedná o výrazné zlepšení a jsme přesvědčeni, že tento trend je udržitelný. Dopravní podnik je jako mateřská společnost připraven snahy současného vedení podpořit a v případě potřeby se za Pražskou strojírnu plně postavit,“ říká Peter Hlaváč, ekonomický ředitel DPP a předseda dozorčí rady Pražské strojírny.

V dobách, kdy Pražskou strojírnu řídil Vladimír Říha, docházelo k netransparentním postupům v případě výběru smluvních partnerů. V Pražské strojírně byl např. zaměstnán specialista na akvizici zahraničních zákazníků, přičemž Pražská strojírna v té době vyplatila celkem 13,5 mil. Kč za poradenství na švédském trhu, a to společnosti, jejímž jednatelem byl a stále je tento zaměstnanec.

Forenzní audit dále upozorňuje na dvě dovolené v Itálii za 411 tisíc Kč, kterých se účastnil dnes již bývalý generální ředitel Ing. Říha a které uhradila dceřiná firma DPP. Dle zjištění forenzního auditu Pražská strojírna také hradila i služební cesty Ing. Říhy, kdy vyplacená částka činila až 10 tisíc Kč za jednu noc a osobu.

Důsledkem nehospodárného přístupu bývalého vedení Pražské strojírny byla rostoucí celková zadluženost. Z toho důvodu DPP přistoupil začátkem letošního roku k odvolání tehdejšího generálního ředitele Pražské strojírny Vladimíra Říhy. V dubnu podala Pražská strojírna na svého bývalého generálního ředitele trestní oznámení a nyní bude pracovat na jeho rozšíření.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČHMÚ: Kvalita ovzduší na území České republiky v roce 2019

22:28 ČHMÚ: Kvalita ovzduší na území České republiky v roce 2019

Úsek kvality ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) vydává první část předběžné zprávy …