DPP: Muzeum MHD ve Střešovicích slaví 20. výročí

28.05.2013 16:20

Muzeum MHD ve Střešovicích, které provozuje Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP), oslavilo jubilejních 20 let svého provozu.

DPP: Muzeum MHD ve Střešovicích slaví 20. výročí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Logo Dopravního podniku hlavního města Prahy

Za účasti generálního ředitele DPP Milana Křístka byla pokřtěna tramvaj z roku 1929, vůz č. 2172, která bude nově jezdit Prahou při různých příležitostech a smluvních jízdách. Sté výročí oslavil také vyhlídkový vůz č. 500, který byl od roku 1913 používán k vyhlídkovým okružním jízdám po pražských památkách.

Dvacáté výročí Muzea MHD oslavil Dopravní podnik pokřtěním zrekonstruované tramvaje z roku 1929, která bude nadále jezdit na speciálních akcích. „Jsem rád, že provozováním Muzea ve Střešovicích navazujeme na myšlenku z počátku 20. století, kdy se vedení Elektrických podniků rozhodlo vytvořit sbírku tehdejších dopravních prostředků. Sbírku tak postupně rozšiřujeme o vyřazené dopravní prostředky a naše exponáty odrážejí celé dějiny hromadné dopravy v Praze,“ uvedl Milan Křístek, generální ředitel DPP.

Muzeum MHD ve Střešovicích oficiálně vzniklo 14. května 1993, přičemž bývalá vozovna Elektrických podniků sloužila v letech 1909 – 1992 k deponování a údržbě tramvajových vozidel. Poté byla na počátku 90. let přestavěna na Muzeum MHD.

Dopravní sbírku, na které Elektrické podniky začaly pracovat již v roce 1908, věnovaly tehdejšímu technickému muzeu v Království českém – obsahovala součásti trolejového vedení, podvozek Křižíkovy tramvaje a ukázky kolejnic a ozubnice první petřínské lanovky. Základem sbírky historických vozidel se pak stala koněspřežná tramvaj č. 90 z roku 1886, která je dodnes součástí sbírky střešovického Muzea MHD a je zde také nejstarším exponátem.

V průběhu let tak vznikla v Muzeu MHD rozsáhlá sbírka vozidel, která obsahuje i novější modely tramvají T1, T2, T3, ale i řadu modelů autobusů – za všechny jmenujme například kultovní Škodu 706 RO. Ve sbírce je i vůz metra Ečs z roku 1974, ale i mladší typ vozu řady 8171. Zatím posledním tramvajovým přírůstkem se stala 21. května 2013 tramvaj KT8D5 z roku 1990. Součásti rozsáhlé sbírky jsou i modely vozidel, které se nedochovaly a které jsou zapůjčeny Muzeem hl. m. Prahy.

V rámci oslav 20. výročí Muzea oslavil také 100. výročí speciální vyhlídkový vůz č. 500 a byl pokřtěn také tramvajový vůz č. 2172, který je po zrekonstruování plně funkční a bude využíván na speciálních akcích, případně na nostalgické lince č. 91. Podrobnosti o obou vozidlech naleznete níže. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kraj Vysočina: Žáci třebíčské hotelovky obsluhovali diplomaty v Praze

8:10 Kraj Vysočina: Žáci třebíčské hotelovky obsluhovali diplomaty v Praze

Žáci Hotelové školy Třebíč zajišťovali obsluhu při oslavách státního svátku Francouzské republiky, k…