DPP podal trestní oznámení kvůli vydírání členů hodnoticí komise v tendru na druhý úsek metra D

14.09.2023 19:15 | Tisková zpráva

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) podal na Vrchní státní zastupitelství trestní oznámení v souvislosti s pokusem o vydírání členů hodnoticí komise ve veřejné zakázce na zhotovitele stavby druhého úseku metra D od stanice Olbrachtova po Nové Dvory.

DPP podal trestní oznámení kvůli vydírání členů hodnoticí komise v tendru na druhý úsek metra D
Foto: Hans Štembera
Popisek: Logo Dopravního podniku hlavního města Prahy

Neznámý pachatel se pod smyšleným jménem snažil svým nátlakem a vyhrožováním sjednat ve prospěch sdružení vedeného společností PORR výhodu při vyhodnocování podaných nabídek. DPP pevně věří, že orgány činné v trestním řízení tento případ důkladně prošetří a pachatele odhalí.

V zadávacím řízení na zhotovitele stavby druhého úseku metra D podaly nabídky tři subjekty. Vítězem veřejné zakázky se stalo sdružení vedené společností Subterra. Současně bylo ze zadávacího řízení vyloučeno sdružení vedené společností PORR z důvodu, že jeho nabídka obsahovala zásadní nedostatky, které DPP z pohledu zákona o zadávání veřejných zakázek a s péčí řádného hospodáře nemohl akceptovat. O vítězi i vyloučení jednomyslně rozhodlo pětičlenné představenstvo na základě jednomyslného doporučení jedenáctičlenné hodnotící komise.

Výběru vítěze zadávacího řízení ale předcházelo jednání neznámého pachatele připomínající praktiky devadesátých let. Některým členům hodnotící komise totiž v době před závěrečným jednáním dorazily ze stejné adresy pod stejným smyšleným jménem výhružné e-maily, jejichž snahou bylo ovlivnit výsledek zadávacího řízení ve prospěch vyloučeného uchazeče. V e-mailech jejich tvůrce mimo jiné vyhrožoval členům hodnotící komise, že pokud budou hlasovat pro vyloučení sdružení PORR, spáchají zločin obřích rozměrů, skončí ve vězení a budou splácet případnou škodu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Dobrý den, mám dotaz, proč je pro vás cesta na summit tak důležitá?

Vždyť ať tam vyjednáte cokoliv, bez souhlasu vlády to bude stejně k ničemu. A proč tak trváte na tom, že musíte být v čele? Já nemám nic proti tomu abyste tam jel, i s tím souhlasím, ale přijde mi, že už to také tlačíte zbytečně až moc na sílu a nevím, zda to je k něčemu a čemu dobré. Jana

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Národní zemědělské muzeum: Jeskyně na střeše. Výstava

19:34 Národní zemědělské muzeum: Jeskyně na střeše. Výstava

Zpřístupněné jeskyně České republiky i výzkum a ochranu krasového podzemí přibližuje od tohoto týdne…