Další amatérský kousek v rétorice proti podnikatelům: Deset účetních mění dějiny švindlování firem v ČR

31. 3. 2015 17:34

Asociace malých a středních a podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) se ostře vyhrazuje proti tvrzení Komory certifikovaných účetních (KCI) publikovanému formou tiskové zprávy dne 30.3.2015, že třetina podnikatelů žádá své účastní o zkreslení svých hospodářských výsledků. Jedná se o další z řady zavádějících informací, které jsou navíc podloženy slabým a neodborným výzkumem. AMSP ČR pokračuje ve zveřejňování diskutabilních informací namířených proti podnikatelům.

Další amatérský kousek v rétorice proti podnikatelům: Deset účetních mění dějiny švindlování firem v ČR
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

V České republice je více jak 1,2  milionu aktivních podnikatelských subjektů, přičemž výzkum, který prováděla KCI, čítal 153 respondentů, ze kterých 33,5 % účetních prohlásilo, že jsou požádáni o zkreslení výsledků. KCI konstatuje, že došlo ke zhoršení situace, přičemž v předcházejícím průzkumu se jednalo o 26,5%. Jednoduchou matematikou z toho vychází, že tvrzení, že dochází ke zhoršení chování firem, stojí na názoru deseti (!) účetních. Ještě horší je amatérský způsob dotazu na respondenty, kteří tvůrci dotazníku postavili jako velmi zavádějící: „Byli jste v souvislosti s přípravou účetní závěrky za rok 2014 požádáni klientem (vedením společnosti) o vylepšení vykazovaných výsledků?“  Vlastní vylepšení výsledků, je-li v souladu se zákonem, je zcela běžná operace a je součástí legální optimalizace hospodářských výsledků, spojenou se zcela legitimními kroky běžného účtování. Takto položená otázka vůbec nereflektuje zákonnost či nezákonnost postupu a tvrdit na základě toho, že se „zhoršuje morálka účetního vykazování“ je zcela zcestné.

Karel Havlíček, předseda AMSP ČR uvádí: “Vyhlásili jsme válku proti všem amatérským prohlášením vůči podnikatelům a bohužel toto je další typický příklad. Chci-li dělat fundované šetření, potom musí splňovat určité parametry. Takovéto vedení a interpretace výzkumu by neprošla studentovi střední ekonomické školy. Komora certifikovaných účetních dělá jinak velmi dobrou práci, zejména v oblasti vzdělávání, a dlouhodobě si vážíme jejích aktivit, toto je ale velmi odvážné a nepodložené tvrzení,“  a hned dodává: „Uznávám ale, že někdy skutečně může firma požadovat nepřijatelnou optimalizaci. Chyba je ale obvykle na obou stranách. Kvalifikovaný účetní musí s podnikatelem v průběhu roku komunikovat,  měl by se snažit mu průběžně ukazovat výsledky hospodaření, vysvětlovat souvztažnosti a informovat o pravděpodobné daňové povinnosti. Pokud ale mechanicky v den podání pouze sdělí – takto to prostě vyšlo - není se co divit, že dojde ke snaze hledat rychlé řešení.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Vojáci v Bagramu změřili své síly ve střeleckých dovednostech

22:33 Armáda ČR: Vojáci v Bagramu změřili své síly ve střeleckých dovednostech

Na základně Bagram se uskutečnila střelecká soutěž pod názvem TF LION. Celkem 122 vojáků z Polska, U…