Datové schránky pomáhají uživatelům. Ti odeslali už 400 mil. datových zpráv

04.11.2016 10:30

Se stoupajícím počtem služeb, které systém datových schránek nabízí, stoupá každý rok také množství aktivních uživatelů a počet odeslaných zpráv. I díky trendu posledních let, kdy je každý rok odesláno o 15 milionů datových zpráv více než v roce předchozím, bylo 1. listopadu 2016 v 17.09 hod. dosaženo hranice 400 milionů odeslaných zpráv.

Datové schránky pomáhají uživatelům. Ti odeslali už 400 mil. datových zpráv
Foto: Hans Štembera
Popisek: Klávesnice

Systém datových schránek slouží od roku 2009 jako zaručený kanál pro komunikaci s veřejnou správou i mezi orgány veřejné moci navzájem. Elektronická podání je možné posílat bez další nutnosti stvrzení elektronickým podpisem nebo dalšího prokazování totožnosti. Přihlášení do datové schránky totiž také slouží jako identifikační prostředek k řadě služeb, jejichž množství se postupně rozšiřuje. Kromě možnosti přístupu ke službám ePortálu České správy sociálního zabezpečení nebo daňového portálu je možné tímto způsobem získat zdarma v elektronické podobě výpisy, které vydávají v papírové podobě za poplatek kontaktní místa Czech POINT. Nejnověji to jsou výpis z rejstříku trestů a bodového hodnocení řidiče.

„Přihlášení do datové schránky chceme vedle občanského průkazu s čipem využít jako další z prostředků, které umožní prokázání totožnosti při užívání online služeb. S využitím tohoto prostředku chceme v příštím roce otestovat a následně spustit do pilotního provozu připravovaný systém pro bezpečnou identifikaci na dálku,“ vysvětluje záměry Ministerstva vnitra náměstek ministra pro ICT Jaroslav Strouhal s tím, že do datové schránky bude možné se v budoucnu naopak přihlásit bez nutnosti pamatovat si přihlašovací údaje pomocí elektronické občanky.

Tím výhody, které přináší datové schránky, nekončí. Každý rok všichni uživatelé automaticky obdrží soupis toho, jaký úřad, kdy a proč zjišťoval jeho osobní údaje. Podobně dostane každý před vypršením platnosti občanského průkazu a cestovního pasu  upozornění s dostatečným předstihem, aby si mohl vyřídit nový doklad. Nově připravovaná služba umožní držiteli datové schránky, aby si zobrazil a případně i vyexportoval transakční historii zpráv za celou historii schránky.

Správce systému je Ministerstvo vnitra, provozovatelem datových schránek pak Česká pošta.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Budete jen automat na podpisy?

Nebo jak jinak si vysvětlit, že podepisujete zákony, se kterými máte zároveň problém, a který hodnotíte jako protiústavní? Myslel jsem, že by člověk měl schvalovat věci - i v osobním životě, s kterými souhlasí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta: Cenina ke 150. výročí objevitele tajemství krve

22:30 Česká pošta: Cenina ke 150. výročí objevitele tajemství krve

Ve středu 15. března Česká pošta uvedla do prodeje novou příležitostnou poštovní známku z edice Osob…