Den stavebních řemesel v Centru stavitelského dědictví Plasy Národního technického muzea

12.08.2016 8:18

Centrum stavitelského dědictví Národního technického muzea se v letošním roce plně zapojí do programu tradiční plaské pouti „Na Královnu“ a přivítá návštěvníky v nově otevřeném areálu na prvním Dni stavebních řemesel.

Den stavebních řemesel v Centru stavitelského dědictví Plasy Národního technického muzea
Foto: wikipedia
Popisek: Národní technické muzeum.

Návštěvníkům se otevřou prostory hospodářského dvora, které již sice hostily účastníky různých odborných kurzů a workshopů, ale laické veřejnosti zůstávaly dosud tak trochu tajemstvím. „V provozu bude unikátní historická klempírna, která vás určitě zaujme svou důmyslností a funkčností, kovárna s vnitřní i venkovní výhní a slévárna neželezných kovů. Mistři kováři, slévači a klempíři vám předvedou, že práce s kovem může být nejen ‚fortel‘, ale i umění. Budete mít možnost pozorovat jedinečnou práci tesařů, kteří tradičními postupy budou připravovat části historického jeřábu,“ upřesňuje vedoucí CSD Plasy NTM Pavel Kodera.

Dále budou návštěvníci moci nahlédnout pod ruku mistru cihlářovi a provazníkovi, s jemnější prací je seznámí výrobce vitráží. Dvě vápenné pece přiblíží, jak probíhal výpal vápna, dojde i na pokládku střechy břidlicí.

Prohlédnout si bude možné také jedinečnou expozici stavebně historického průzkumu, která je součástí hospodářského dvora. Tato expozice je určena především těm, pro které jsou staré stavby výzvou k odhalování souvislostí, chtějí se v nich naučit číst, hledat zapomenuté významy.

PŘEHLÍDKA VOZŮ ROLLS-ROYCE

Národní technické muzeum chce potěšit návštěvníky plaské poutě nejen historickým stavitelstvím, ale i dalšími poklady techniky, a zajistilo proto přehlídku historických vozů Rolls-Royce. Jejich krásu a technickou dokonalost bude možné obdivovat před budovou bývalého pivovaru, ve které se nachází EXPOZICE STAVITELSTVÍ.

Národní technické muzeum
Centrum stavitelského dědictví Plasy
Pivovarská 5, 331 01 Plasy

DEN STAVEBNÍCH ŘEMESEL
13. srpna 2016 10.00 – 18.00

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Skončí podle vás válka na Ukrajině v roce 2023?

Dělá proto vůbec někdo něco - ano,závisí to hlavně na Rusku a Ukrajině, ale co proto dělají ostatní státy? Asi nejde ukrajinu vyzbrojovt do nekonečna, jednou zdroje dojdou a co bude pak? To podne do spárů Ruska? Snaží se tomu někdo zabránit? Já žádné takové snahy nevidím.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Vánoční koncerty vojenských hudebníků po třech letech opět naživo

15:16 Armáda ČR: Vánoční koncerty vojenských hudebníků po třech letech opět naživo

Pokud máte rádi vánoční koledy a neuteče vám žádné vystoupení vojenských hudebníků, zveme vás na tři…