Digitalizace telegramů Archivu Ministerstva zahraničních věcí 1918–1939

25.09.2017 17:11

Archiv MZV zveřejňuje prostřednictvím portálu www.badatelna.eu více než 40 000 stran meziválečných depeší, které si většinou v podobě šifrovaných telegramů vyměnily zastupitelské úřady a pražské ústředí MZV. Tento významný soubor dokumentuje důvěrnou stránku československé diplomacie od jejích zakladatelských let až do likvidace zahraniční služby 15. března 1939.

Digitalizace telegramů Archivu Ministerstva zahraničních věcí 1918–1939
Foto: mzv.cz
Popisek: Ministerstvo zahraničních věcí
reklama

Depeše (z francouzského dépêcher – pospíšit si) je rychle předávaná psaná zpráva, pro kterou se dnes používá pojem telegram (přesněji telegrafní depeše).

Zajímavým vývojem prošel i systém šifrování, který se v průběhu prvních dvou desetiletí existence Československa vyvinul od jednoduchého substitučního kódování (obecně spočívá v nahrazení každého znaku zprávy jiným znakem podle určitého pravidla) přes dvouknihový systém, nahrazený v roce 1934 novým způsobem šifrování, jenž je dodnes v principu nerozluštitelný.

V dobách První republiky byla telegrafní komunikace mezi zastupitelskými úřady a ústředím MZV vedena prostřednictvím oddělení B (tzv. šifrové oddělení), které sídlilo na Pražském hradě, a byla zde umístěna telegrafní stanice. Většina zastupitelských úřadů posílala telegramy z místních pošt.

Telegramů nejdete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MHMP: Petřínská rozhledna se rozsvítí modrobíle na podporu pozůstalým po obětech Izraelsko-palestinského konfliktu

19:07 MHMP: Petřínská rozhledna se rozsvítí modrobíle na podporu pozůstalým po obětech Izraelsko-palestinského konfliktu

Petřínská rozhledna se dnes v souvislosti s událostmi na východním pobřeží Středozemního moře rozsví…