Digitální dokumentace českých památek v portálu Europeana

05.05.2015 18:20

Výsledky mezinárodní spolupráce NPÚ

Digitální dokumentace českých památek v portálu Europeana
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

V portálu evropské digitální knihovny Europeana byly publikovány soubory digitálních dokumentů (fotografií, map, textových dokumentů a dalších) z informačních systémů Národního památkového ústavu. Jde o výsledek mezinárodní spolupráce kulturních institucí v rámci států Evropského společenství, které poskytují svá digitální data portálu Europeana. Portál umožňuje odborníkům i veřejnosti vyhledávání informací ze všech oblastí kulturního dědictví – knihoven, muzeí, archivů, památkových institucí a dalších – na jednom místě.

Prostřednictvím portálu Europeana můžeme nyní najít aktualizované záznamy dokumentace architektonických památek poskytnuté Europeaně v rámci projektu CARARE a novou datovou sadu dokumentace významných archeologických lokalit, která byla zpracována v rámci projektu LoCloud. Národní památkový ústav se zapojil do této mezinárodní spolupráce v roce 2010, po skončení projektu CARARE pokračuje práce i v navazujícím projektu LoCloud.

Cílem projektu LoCloud je jednak získání dalších poskytovatelů digitálních dat tak, aby pokrytí celé kulturní sféry Evropy bylo co nejširší, jednak další rozvoj informačních technologií a služeb s portálem spojených. Projekt se zaměřuje na nejnovější technologie založené na cloud computingu. Nově vyvinuté nástroje mají pomoci zejména malým a středním lokálním kulturním institucím správně archivovat své digitální zdroje a zpřístupnit je on-line. Má umožnit poskytování a zveřejnění dat i takovým organizacím, které nemají finanční a technické prostředky ani odborný personál, aby mohly udržovat vlastní velká datová úložiště, a odstranit tak bariéry, které brání uplatnění digitální dokumentace např. z malých domácích muzeí nebo lokálně zaměřených sbírek. Projekt proto vyvinul řadu aplikací, které umožní obohatit poskytovaná data o zeměpisnou lokalizaci, přidaná související metadata, vícejazyčné slovníky pro lokální historii a archeologii, historické místopisné názvy a propojení s aplikací Wikimedia. Výsledkem práce projektu LoCloud má být zpřístupnění více než 4 milionů nových položek digitálního obsahu v portálu Europeana.

Účast v projektu přináší NPÚ kromě prestiže a zviditelnění v rámci evropských paměťových institucí i kontakty s partnery v ostatních evropských zemích, možnosti vzájemného předávání zkušeností a obohacení našich vlastních informačních systémů. Projekt je z větší části financován Evropskou komisí z Programu pro podporu politiky informačních a komunikačních technologií (ICT PSP) a patří do skupiny projektů vytvářejících tzv. síť dobré praxe (Best Practice Network). Projekt je otevřen i dalším zájemcům o zveřejnění vlastních digitálních dat z oblasti kultury, kterým Národní památkový ústav nabízí poradenství.

Další informace je možné získat na internetových stránkách obou projektů:

  • www.carare.eu
  • www.locloud.eu

a také na stránkách NPÚ:

  • www.npu.cz/carare
  • www.npu.cz/locloud

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ombudsman: Konzulát odmítal vydat cestovní průkaz nemocnému dítěti

21:31 Ombudsman: Konzulát odmítal vydat cestovní průkaz nemocnému dítěti

Ženě, žijící se svou rodinou v zahraničí, se na začátku letošního roku narodilo dítě. Syn měl vrozen…