Díky rekordním prázdninám klesla návštěvnost Dlouhých strání jen o šest procent. ČEZ teď spustil on-line exkurze

07.02.2021 7:34

Otevřeno, zavřeno, otevřeno a znovu zavřeno. Podle scénáře roku 2020 mohla infocentra Skupiny ČEZ fungovat celkově jen půl roku. Na Dlouhých stráních padl i přesto rekord, o který se postaralo 66 tisíc prázdninových návštěvníků, téměř o 22 procent více než v dosud rekordním roce 2017.

Díky rekordním prázdninám klesla návštěvnost Dlouhých strání jen o šest procent. ČEZ teď spustil on-line exkurze
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ
reklama

Celkem vloni navštívilo přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé stráně přes 88 tisíc fanoušků energetiky, počet návštěvníků tedy i přes všechny restrikce meziročně klesl jen o 6 procent. Současnou dobu, kdy je informační centrum opět mimo provoz, využívá ČEZ ke zkvalitnění zázemí informačního centra, například v těchto dnech finišuje kompletní rekonstrukce sociálního zázemí.

Z celkového počtu 88.162 návštěvníků Dlouhých strání absolvovalo přes 22 tisíc zájemců exkurzi v podzemních útrobách elektrárny, dalších více než 66 tisíc lidí se nechalo vyvézt lanovkou k horní nádrži. V celoročním součtu návštěvníků zůstaly Dlouhé stráně na špici všech infocenter ČEZ, následovány dvojicí bezemisních jaderných zdrojů Temelín (34 359 návštěvníků) a Dukovany (15 432 návštěvníků).

„Máme radost, že se naše infocentra stala pro turisty v létě takovým tahákem. Předpokládali jsme, že spousta lidí bude trávit dovolenou v Česku, a proto jsme pro návštěvníky připravili letní kampaň Krajinou Skupiny ČEZ. Díky ní si mohly rodiny s dětmi během návštěvy infocentra taky zasoutěžit a odnést si na památku naše plyšové maskoty. S Watíkem nebo Joulinkou si teď doma hraje skoro dva tisíce malých fanoušků energetiky,“ rekapituluje prázdninovou sezónu vedoucí infocenter Skupiny ČEZ Kateřina Bartůšková.

Druhá vlna pandemie infocentra na podzim znovu uzavřela, lidé se však mohou do energetických provozů i přesto podívat. Stačí jim k tomu jen počítač. Online se mohou registrovat na virtuální prohlídku Temelína, Dukovan, Ledvic nebo elektráren využívajících obnovitelné zdroje. Díky virtuálním prohlídkám a 3D modelům uvidí i to, co jim běžné živé exkurze nabídnout nemohou. Třeba výměnu paliva v jaderné elektrárně, strojovnu větrné elektrárny 80 metrů nad zemí nebo přivaděč k turbíně vodní elektrárny, kudy se běžně valí desítky kubíků vody na vteřinu.

„Celý svět se učí více fungovat v online prostředí, proč by tedy naše elektrárny měly být výjimkou? Loni jsme některé z nich zdarma a virtuálně zpřístupnili alespoň školákům a od letošního ledna se k nám už může podívat kdokoliv z široké veřejnosti. Cíleně jsme prohlídky nabídli také domovům pro seniory, jejichž možnosti trávení volného času jsou nyní velmi omezené. Zájem o on-line prohlídky zatím překonal veškerá naše očekávání. Lednové termíny se tak rychle zaplnily, že jsme museli přidávat další. Věřím, že nevšední virtuální zážitek je tou nejlepší pozvánkou k budoucí návštěvě našich infocenter. Těšíme se, až u nás po otevření zájemce o energetiku znovu uvítáme osobně,“ uzavírá Kateřina Bartůšková.

Informace pro zájemce o online exkurze ZDE, ZDE a ZDE
Termíny virtuálních prohlídek pro veřejnost ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká centra: Český Kašpárek na cestách za velikou vodu. V Koreji se představí české historické loutky

15:13 Česká centra: Český Kašpárek na cestách za velikou vodu. V Koreji se představí české historické loutky

Výstava se koná pod záštitou J. E. Gustava Slamečky, velvyslance České republiky v Korejské republic…