Diskuse o budoucnosti veřejných knihoven

31.01.2015 12:52

O stavu a budoucnosti veřejných knihoven diskutovali zástupci kraje, Ministerstva kultury i Svazu měst a obcí ve čtvrtek 29. ledna 2015 na konferenci „Budoucnost veřejných knihoven v ČR z pohledu změn důchodového systému a sociálního dialogu“.

Diskuse o budoucnosti veřejných knihoven
Foto: Hans Štembera
Popisek: Knihovna, ilustrační foto
reklama

„V naší zemi je okolo 6300 veřejných knihoven. Je to možná poslední fungující celorepubliková síť v oblasti kultury, v obcích také jediná výspa kulturních a vzdělávacích služeb,“ řekl středočeský radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek (KSČM).

Knihovny v České republice ročně obslouží přes 24 milionů čtenářů a uskuteční více než 66 milionů výpůjček. O budoucnosti knihoven mluvil náměstek ministra kultury Miroslav Rovenský a předseda Svazu měst a obcí Dan Jiránek.

„Ve Středočeském kraji se naše podpora týká 822 knihoven, z toho 719 neprofesionálních. Máme aktualizovanou koncepci regionálních funkcí knihoven a vyřešili jsme i některé ekonomické a procesní problémy. Všechny knihovny mají navíc možnost žádat o konkrétní podporu i z našeho fondového systému,“ doplnil radní Zdeněk Štefek.

Na téma aktuálních výzev nejen pro Evropu v oblasti sociálního dialogu a důchodového systému, nezaměstnanosti, přistěhovalectví mluvil ředitel Odboru poradců a poradkyň předsedy vlády Vladimír Špidla, europoslanec a odborář Richard Falbr.

Konferenci pořádala Konfederace zaměstnavatelských a podnikových svazů ČR, Českomoravská konfederace odborových svazů za spolupráce s Odborovým svazem pracovníků knihoven a Svazem knihovníků a informačních pracovníků ČR.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká pošta: Nová poštovní známka připomíná vznik první turistické trasy

22:11 Česká pošta: Nová poštovní známka připomíná vznik první turistické trasy

Česká pošta představí 21. dubna novou výplatní písmenovou známku s kupóny pro přítisky, jejímž motiv…