Dnes večer ČEZ plánovaně odstaví první temelínský blok. Důvodem jsou kontroly a výměna paliva

01.03.2019 19:57

Výměna paliva, kontroly turbíny a bezpečnostních systémů nebo rekonstrukce části potrubí cirkulační chladící vody. To jsou jen příklady nejdůležitějších prací během odstávky prvního bloku. Celkově mají energetici v plánu udělat přes deset tisíc činnost a vše navíc chtějí zvládnout během dvou měsíců.

Dnes večer ČEZ plánovaně odstaví první temelínský blok. Důvodem jsou kontroly a výměna paliva
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

K odstavení prvního bloku dojde po roce plynulého provozu. Blok totiž vyrábí elektřinu nepřetržitě od loňského 1. března. „Historicky jde o nejdelší provoz jednoho bloku v období mezi dvěma odstávkami. Velmi důležité přitom je, že se jednalo o provoz bezpečný s prakticky stoprocentní spolehlivostí, bez nutnosti blok odstavovat,“ zdůraznil Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín. Během té doby temelínská jednička vyrobila 9,4 TWh. Spotřebovala přitom dvě desítky tun uranu. Stejné množství elektřiny by uhelné elektrárny vyrobily spálením 8,5 miliónu tun uhlí. K jeho přepravě by byl potřeba vlak dlouhý dva tisíce kilometrů, tedy například z Prahy do Madridu.

Pravidelně energetici během odstávky mění část paliva. Konkrétně v reaktoru vymění 48 ze 163 palivových souborů. Důležitou prací na reaktorovém sále bude i vyzkoušení nového kontejneru na použité palivo. První kontejner od nového dodavatele Škody JS převzal Temelín loni v závěru roku. „Testy budou pokračovat podle plánu, pracovat budeme zatím s imitátory paliva. Chceme, aby práce s novými českými kontejnery probíhaly stejně hladce, jako s původním dodavatelem,“ upřesňuje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika společnosti ČEZ Bohdan Zronek. Reálné použité palivo zavezou specialisté do dvou kontejnerů dosavadního výrobce z Německa.

Vedle toho energetici zkontrolují turbínu nebo bezpečnostní divize. V plánu mají realizaci sedmi desítek investičních akcí. Například začne důležitá rekonstrukce vnitřního povrchu jednoho z největších temelínských potrubí, které propojuje chladicí věže s technologií uvnitř strojovny. (ZDE) V závěru odstávky proběhne zkouška těsnosti ochranné budovy kolem reaktoru (kontejnmentu). Důležitá třídenní zkouška se provádí na každém bloku ve čtyřletých intervalech.

I s dodavateli se do odstávky zapojí přibližně tisícovka lidí. Začátek odstávky druhého bloku je plánován na druhou polovinu června. Od začátku roku vyrobil Temelín 3,02 TWh elektřiny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

NPÚ:  Žatec zopakoval vítězství v krajské soutěži Historické město roku 2019

13:00 NPÚ: Žatec zopakoval vítězství v krajské soutěži Historické město roku 2019

Titul Historické město roku se uděluje celostátnímu vítězi soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a rea…