Dodavatelé obráběcích strojů se domlouvali na zakázkách pro školy

15.06.2017 7:32

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil svým prvostupňovým pravomocným rozhodnutím společnostem HANZAL nářadí-stroje s.r.o. a První hanácká BOW spol. s r.o. (dále jen HANZAL, resp. BOW) pokuty v celkové výši 1,833 milionu korun za kartelovou dohodu týkající se veřejných zakázek na dodávky obráběcích strojů pro školská zařízení.

Dodavatelé obráběcích strojů se domlouvali na zakázkách pro školy
Foto: ÚOHS
Popisek: ÚOHS
reklama

Uvedené společnosti v letech 2014 a 2015 prostřednictvím vzájemných kontaktů koordinovaly své nabídky do veřejných zakázek Strojní vybavení dílen pro praktickou výuku (zadavatel Olomoucký kraj), Pořízení strojů v profesionálním provedení pro učební obory truhlář, kovoobory a obráběč kovů - část 3 – Dodávka strojů v profesionálním provedení pro učební obory autoelektrikář a obráběč kovů (Střední škola stavební a strojní, Teplice, příspěvková organizace), Centrum odborného vzdělávání na SPŠ strojnická Olomouc (Olomoucký kraj), Dodávka elektrické ohýbačky plechu (FERRCOMP, a.s.), Modernizace centra vzdělávání pro výstavbu, údržbu a provoz budov IX – Svářecí škola – plasty (Ústecký kraj), nákup laseru (Střední škola gastronomie a služeb Nová Paka) nákup gravírovacího laseru (Střední průmyslová škola a Střední odborné učiliště Pelhřimov).

Soutěžitelé BOW a HANZAL podávali své nabídky do výše uvedených zadávacích řízení tak, aby výhodnější nabídku podal předem určený z nich. Tímto způsobem uzavřeli a plnili zakázanou cílovou dohodu o rozdělení trhu a narušili hospodářskou soutěž v České republice na trzích obráběcích strojů pro zpracování jakéhokoliv materiálu úběrem materiálu, pomocí laserů nebo jiných světelných nebo fotonových svazků; obráběcích center; soustruhů; strojů pro vrtání, vyvrtávání, frézování a řezání závitů; tvářecích strojů (včetně lisů) pro opracování kovů ohýbáním, drážkováním (plechu) a překládáním, vyrovnáváním, rovnáním a rozkováním, střiháním, děrováním a probíjením nebo nařezáváním, nastřihováním nebo vrubováním; číslicových ovládacích přístrojů (programovacích stanic); strojů a přístrojů pro zkoušení tvrdosti; kompresorů; strojů, přístrojů a zařízení pro pájení naměkko, pájení natvrdo nebo svařování; odřezávacích strojů; upínacích zařízení; ručních nástrojů a nářadí.

Obě společnosti splnily podmínky pro využití procedury narovnání, jejich sankce tedy byly sníženy o 20% na konečných 1 487 000 Kč pro BOW a 346 000 Kč pro HANZAL.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Kurz pro ženisty připravili Američané

22:49 Armáda ČR: Kurz pro ženisty připravili Američané

Vysvětlit studentům, jak funguje plánovací a rozhodovací proces velitele – to si dali za cíl instruk…