ERÚ: Transparentní cena tepla pro třetinu českých domácností

20.07.2018 16:12

Centrální zásobování teplem (CZT) hraje klíčovou roli nejenom ve státní energetické koncepci, která ho v oblasti energetické infrastruktury označuje za významnou konkurenční výhodu, „kterou je nezbytné udržet a posílit zajištěním podmínek pro transformaci a dlouhodobou stabilitu těchto systémů a současně zvýšení účinnosti lokální výroby tepla". V současnosti CZT zásobuje teplem víc než třetinu českých domácností. I proto zahájil Energetický regulační úřad přípravu nové metodiky regulace teplárenství.

ERÚ: Transparentní cena tepla pro třetinu českých domácností
Foto: ERÚ
Popisek: ERÚ

Zatímco regulované složky cen elektřiny nebo plynu stanoví ERÚ každoročně ve svém cenovém rozhodnutí, v teplárenství se používají tzv. věcně usměrňované ceny. Ty, zjednodušeně řečeno, usměrňují způsob výpočtu ceny v závislosti na různých vstupních parametrech, například podle typu používaného paliva. Výslednou cenu účtovanou spotřebitelům ale každý dodavatel tepla počítá sám.

„Nová metodika nastaví transparentní pravidla, která zohlední aktuální trendy a zároveň pomohou vytvořit předvídatelné regulatorní prostředí. V praktické rovině hovoříme například o tom, že pro všechny druhy energie, teplárny a výtopny nevyjímaje, budeme vydávat standardní cenová rozhodnutí. Jasná pravidla jsou důležitým předpokladem nejenom pro správnou funkci trhu, ale také pro jejich vymahatelnost," vysvětluje Vladimír Vlk, místopředseda Rady ERÚ.

Vymahatelnost pravidel je reprezentovaná mj. kontrolou ERÚ a případným sankčním správním řízením. Nejasná pravidla ale přispívají k protahování řízení, pokutované společnosti postupují prvoinstanční rozhodnutí k rozkladům, případně je napadají soudní cestou.

„V minulosti se ERÚ při kontrolách příliš soustředil na přiměřený zisk, jehož metodika nebyla nikdy zveřejněna. Úřad se pak s firmami dohadoval o výši tohoto ukazatele, který – sám o sobě – ani zdaleka neodhalí skutečnou ekonomiku fungování podniku. Regulátor by se měl soustředit víc na oprávněnost nákladů, a dále na soulad plánovaných a skutečně uplatněných nákladů. Musíme třeba zajistit, aby se v regulovaných firmách za peníze spotřebitelů nepořizovaly luxusní vozy nebo aby se nemanipulovalo s odpisy. Podotýkám, že jmenované příklady mají reálný základ, a to nehovořím jenom o teplárnách," říká Vladimír Vlk.

Potřebu nových pravidel vyvolávají i změny, kterými prochází energetika celosvětově. Ekologizace či decentralizace energetiky nemají vliv jen na samotnou výrobu energie, ale i na doprovodné služby poskytované energetickými zdroji, například v rámci akumulace energií a podpůrných služeb pro elektroenergetiku. ERÚ krom přípravy nového cenového rozhodnutí k cenám tepelné energie koordinuje činnost pracovní skupiny zástupců ERÚ, Ministerstva průmyslu a obchodu, zástupců dodavatelů i odběratelů, jejíž úlohou je navrhovat řešení aktuálních otázek teplárenství.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo zahraničí upzorňuje na zhoršenou bezpečnostní situaci ve Francii

9:22 Ministerstvo zahraničí upzorňuje na zhoršenou bezpečnostní situaci ve Francii

Ministerstvo zahraničních věcí ČR upozorňuje české občany, kteří pobývají ve Francii nebo tam plánu…