ERÚ zavádí princip „use it or lose it“ do vyhlášky o Pravidlech trhu s plynem

29.06.2022 17:05 | Tisková zpráva

Energetický regulační úřad (ERÚ) zahájil mezirezortní připomínkové řízení a veřejný konzultační proces k vyhlášce o Pravidlech trhu s plynem se lhůtou pro podání připomínek do 4. července 2022.

ERÚ zavádí princip „use it or lose it“ do vyhlášky o Pravidlech trhu s plynem
Foto: ERÚ
Popisek: ERÚ

Stěžejní úpravy vyhlášky bezprostředně navazují na novelu energetického zákona, kterou po předchozím schválení parlamentem v minulém týdnu podepsal také prezident České republiky.

Úprava vyhlášky zavádí pravidla pro nový typ aukcí skladovací kapacity, ve kterých se bude dražit kapacita v zásobnících plynu odebraná těm obchodníkům, kteří nevyužívají své rezervace – tedy podle principu „use it or lose it“. Tento princip definuje novela energetického zákona, která zpřísňuje podmínky nakládání s rezervovanou skladovací kapacitou tak, aby byla využívána co nejefektivněji.

Zásadní změny ve vyhlášce o Pravidlech trhu s plynem se týkají také předávání informací mezi provozovatelem zásobníku plynu a provozovatelem přepravní soustavy o kapacitě, která byla díky „use it or lose it“ uvolněna. Úprava tak míří na posílení efektivity nejen z hlediska využití zásobníků, ale také z pohledu přepravní soustavy.

Anketa

Pokud by v roce 2022 byly parlamentní volby, volili byste stejnou stranu jako v roce 2021? (Ptáme se od 28.6.2022)

75%
21%
hlasovalo: 6679 lidí

Další změny cílí na snížení finančního jištění, které musí obchodníci s plynem skládat u Operátora trhu. Konkrétně vyhláška zkracuje termín pro rychlou změnu dodavatele (ze třech na jeden den) a částečně tím reaguje i na negativní zkušenosti z minulého roku a pád některých dodavatelů. Kratší lhůta totiž sníží riziko škody, která hrozí Operátorovi trhu, a tím klesne i hodnota nutného jištění. Právě rostoucí jištění u Operátora trhu je přitom jedním z negativních faktorů, který obchodníci s plynem promítají do koncových cen. V některých případech mohou požadavky na jištění znamenat pro obchodníky dokonce existenční hrozbu s ohledem na dopady do jejich krátkodobého cash flow.

„Vzhledem k tomu, že novela energetického zákona byla přijímána ve stavu legislativní nouze kvůli potřebě rychlého řešení, s úpravami navazující vyhlášky jsme začali, jakmile jsme se mohli seznámit s návrhem zákona. Při přípravě jsme přitom brali v potaz nejenom novelu zákona samotnou, ale také změny ve vyhlášce upravující bezpečnostní standard dodávek plynu, kterou paralelně aktualizuje Ministerstvo průmyslu a obchodu. Naším cílem je vyhlášku vydat tak, aby účinnosti nabyla 1. srpna 2022. Provozovatelé zásobníků díky tomu budou moct začít s aukcemi ihned poté, kdy jim vznikne možnost nevyužitou skladovací kapacitu obchodníkům odebrat,“ říká Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

Aktuálně probíhající mezirezortní připomínkové řízení a veřejný konzultační proces byly zkráceny na pět pracovních dní, což je zákonné minimum. Lhůty obou procesů shodně uplynou 4. července 2022. Podklady k veřejnému konzultačnímu procesu, vč. místa pro zaslání připomínek, jsou k dispozici na webových stránkách ERÚ (pod tímto odkazem).

reklama

autor: Tisková zpráva

nálepkování

Čemu pozitivnímu podle vás přispívá to věčné nálepkování? Vaše vláda a Vy nevyjímaje, dost často nálepkuje demostranty. Proč? Co tím získáváte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Plzeň: Lvíčata opustila porodní box

22:02 Zoo Plzeň: Lvíčata opustila porodní box

Samice lva berberského, původem ze Zoo Hannover, přivedla 9. srpna na svět další mláďata; 1 samce a …