ERÚ zveřejnil indikativní ceny plynu pro třetí čtvrtletí 2018

01.06.2018 19:59

Energetický regulační úřad zveřejnil indikativní ceny plynu platné pro třetí čtvrtletí 2018. Čtvrtletní indikativní ceny plynu představil již poosmé, slaví tak druhé výročí od první publikace. Aktuální indikativní cena plynu činí dle metodiky ERÚ 699 Kč/MWh v případě využití plynu na vytápění, 749 Kč/MWh v případě využití plynu na ohřev vody a 899 Kč/MWh pro zákazníky, kteří využívají plyn pouze na vaření.

ERÚ zveřejnil indikativní ceny plynu pro třetí čtvrtletí 2018
Foto: ERÚ
Popisek: ERÚ

„Jde o ceny indikativní – orientační, chcete-li doporučené. Slouží především jako návod pro spotřebitele a jako nezávazné doporučení pro obchodníky," podtrhuje předseda Rady ERÚ Vladimír Outrata. Indikativní ceny plynu jsou počítány na základě aktuálního vývoje burzovních cen plynu a zahrnují i přiměřenou marži obchodníka. „Od počátku se někteří dodavatelé vymezují proti tomuto ukazateli, považují ho za cenový diktát. To je špatná interpretace, neboť tento ukazatel dodavateli nic nepřikazuje. Dobře slouží spotřebitelům, kteří si mohou jednoduše porovnat, kolik jim účtuje současný dodavatel, a napoví jim, zda se vyplatí hledat jiného dodavatele. Indikativní ceny vidím jako katalyzátor, posilující vliv konkurenčního prostředí. Mám proto radost pokaždé, když jejich zveřejnění vyprovokuje některé z obchodníků k úpravě cenové politiky," říká Vladimír Outrata.

ERÚ zavedl zveřejňování indikativních cen plynu v srpnu 2016, kdy je poprvé publikoval na poslední čtvrtletí roku 2016. ERÚ tak reagoval na situaci, kdy došlo k výraznému poklesu cen plynu na burze, tento pokles však dodavatelé ne vždy promítli do svých ceníků v odpovídající výši. „Není jistě náhodou, že krátce po zavedení indikativních cen trh opakovaně a výrazně zlevňoval. Indikativní ceny se jako ukazatel trvale ujaly v některých srovnávačích, informují o nich spotřebitelské i další organizace. To svědčí o jejich kladném přijetí mezi odbornou i spotřebitelskou veřejností," dodává Vladimír Outrata.

Indikativní ceny plynu jsou rozdělené podle charakteru odběru – vaření, ohřev vody a vytápění. Nezahrnují DPH a je nutné k nim přičíst regulovanou složku ceny, která je specifická pro dané distribuční území. Všechny tyto údaje pro výpočet celkové ceny zjistí spotřebitelé na vyúčtováních za služby dodávky plynu. Každému spotřebiteli, který odebírá plyn ERÚ doporučuje alespoň jednou ročně porovnat cenu za plyn na faktuře s indikativní cenou. Je-li cena na jeho faktuře vyšší, mělo by to být přinejmenším impulsem k vyjednávání se současným dodavatelem o nové ceně, případně impulsem ke změně dodavatele.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

A vy máte řešení klimatické změny která nepočká?

Zatím to vaše řešení ubližuje nemajetným lidem. Nebo jste před lety nausilovali o změnu kotlů z pevných na plyn či elektrické kotle ???? Ty plynové plánujete zrušit, či ne ?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český rozhlas představil svoji strategii do roku 2027

13:30 Český rozhlas představil svoji strategii do roku 2027

Český rozhlas uspořádal seminář na téma veřejnoprávní rozhlas pro druhé tisíciletí. Generální ředite…